Yeşil çayın zararları da var

Yeşil çayın cilt güzelliğinden stresi önlemeye kadar birçok yararı biliniyor. Fakat yeşil çayın çok fazla tüketilmesi, içerisinde bulunan kafein sebebiyle uyku bozukluğuna yol açabileceği ve uykusuzluğu tetikleyebildiği tespit edildi.

Günümüzde stres başlı başına en yaygın hastalık halini alırken, stresle başa çıkmanın yöntemlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Yeşil çayında en belirgin özelliklerinden birisi stresi azaltma ve rahatlama yönünde önemli bir rol oynaması oluyor.

Yeşil çay bilindiği gibi 30 dakikada kritik damarları açarak, kan pıhtılaşmasının önlenmesini sağlıyor. Bu olay araştırmacı gruplar tarafından deneylerle kanıtlanmış bulunmaktadır.

Yeşil çayın yararlarını ve olumlu etkilerini neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki ya yeşil çayın zararları nı hiç araştırdınız mı?

Yeşil çayın zararları

Yeşil çay, içerisinde kafein olması nedeni ile çok fazla tüketimi, uyku bozukluğuna yol açarak beraberinde uykusuzluğun tetiklediği rahatsızlıkları getirebilmektedir.

Folik asit seviyesini olumsuz yönde etkileyebileceği tespit edildiğinden hamile bayanların yeşil çay tüketiminden uzak durmaları tavsiye edilir. Yine bebek emziren bayanlar için, içerisindeki kafein miktarından bebeğin uyku düzeninin bozulabileceği söylenerek yeşil çayı fazla tüketmemeleri önerilmektedir.

Yeşil çay stresin tek çözümü değil

Yeşil çay stresle başa çıkmanın tek çözümü olarak görülerek fazla tüketilmemelidir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi, yeşil çayında fazla tüketildiğinde vücut üzerinde tahribatları meydana gelebilir. Örneğin, yeşil çay normalden fazla tüketildiğinde en başta, böbreklere olumsuz yönde etki eder.

Yeşil çay fazla tüketildiğinde, bulantı, kusma, sık idrara çıkma gibi rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

Yeşil çay bağımlılık yapıyor

Günümüzde zararlarını hiç düşünmeyen ve araştırmayan, Yeşil çay bağımlıları bulunduğunu biliyor muydunuz? Yeşil çay bağımlılarının yapılan bir araştırma sonucuna göre çok ciddi derecede risk taşıdığı açıklanmıştır.

Kanser hastalarının tedavisinde endike edilen yeşil çay üzerine bir takım araştırmalar yapılmıştır. Tedavi sürecinde, tedaviye yardımcı olması için kullanılan yeşil çayın, araştırmalar sonucunda tümör hücrelerinin ölümlerini engellediği ortaya çıkarıldı. Ve bazı kanser hastalarının tedavisinde artık yeşil çay kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yeşil çaydaki kafein miktarı uykusuzluk yapabilir

Yeşil çayın an başta da belirttiğimiz gibi, uykusuzluğa sebebiyet veren kafein miktarı, aslında daha ciddi boyutlarda da incelenebilir. Yeşil çayın kafein oranının yüksek olmasından dolayı, böbrek rahatsızlığı, kalp-damar rahatsızlığı, anksiyete, kanama veya pıhtılaşma problemi olan bireyler üzerinde sağlık sorunu yaşanmaması için, ciddiyetle kullanımından kaçınılmalıdır.

Kadınlar üzerinde yeşil çayın zararları arasında belirtildiği gibi, hamile ve bebek emziren bayanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklar üzerinde yeşil çayın zararları; henüz bu konuda araştırma yapılmamış olup yeşil çayın içerisindeki kafeinden yola çıkarak çocukların tüketmesi açısından kansızlığa ve anemiye yol açabileceğini öngörebiliriz. Ve çocuklarda yeşil çay tüketimine dikkat çekebiliriz.

Yeşil çay kadınlarda ve erkeklerde farklı reaksiyonlar göstermektedir. Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre, yeşil çayın zararlarının erkekler üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı, hatta kanser riskini 2 katına çıkardığı gibi bazı bulgular tespit edildi. Ancak bu konu ile ilgili kanıtlanmış hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Yeşil çay olumsuz etki olarak tabi ki erkek ve kadında farklı reaksiyonlar göstermektedir. Ancak bu fark bayanlarda kanser riskini düşürme, erkeklerde kanser riskini 2 katına çıkarma gibi bir fark değildir. Sadece bayanlarda yeşil çayın vücuda verdiği rahatlık hissi daha çabuk fark edilir ve etkisi daha uzun sürer. Yani bayanlar yeşil çaydan organizma olarak daha fazla yararlanmaktadırlar diyebiliriz.

Kafeine duyarlı kişiler, kafein kullanımı yasak olan hastalar yeşil çay kullanmamalıdır.

Dipnot olarak, fazla tüketilen yeşil çayın zararlarını görmek istemiyorsak, yeşil çayı demledikten sonra 30 sn. bekleterek demini dökerek, yeniden demlerseniz kafein etkisini ve antioksidanları azaltacaktır.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir