Yeşil çay zinde hissettiriyor

İçerdiği kafein miktarı siyah çaya oranla daha düşük olan yeşil çay, içeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde vücudu toksinlerden arındırıp daha zinde hissetmeye yardımcı oluyor.

Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden – Camellia sinensis’den – elde ediliyor. Farklılık, işleme tekniğinden kaynaklanıyor. Yeşil çay yaprakları siyah çaya göre çok daha az işlem görüyor.

Yeşil çayda kafein daha az

Yeşil çayın kafein içeriği ise siyah çaydan düşük. Yeşil çay bitkisinin yaprakları, daha az isleme tabi tutulduğu için, yeşil rengini kaybetmeden koruyor.

Siyah çay bir parçalanmaya ve fermantasyona maruz kalırken, yeşil çay buharla ısıtılarak enzimlerinin denatüre edilmesi ile bu parçalanmaya ve etkili antioksidan maddelerinin azalmasına karşın korunmuş oluyor.

Yeşil çaya ilgi giderek artıyor

Yeşil çay, yumuşak içimli, siyah çaya göre daha az buruk ve aromatik bir çaydır. Aroması siyah çaya oranla daha yoğun olduğundan, içim kolaylığı için bergamot, limon gibi lezzetlerle harmanlanarak içimi daha keyifli hale getirilmektedir. Özellikle bergamotun hoş kokusu, yeşil çaya çok yakışıyor.

Yeşil çay, doğal bir antioksidan kaynağı. Yeşil çayın dünyada ve Türkiye’de popülaritesi her geçen gün artıyor.

Yeşil çayın vücut üzerinde olumlu etkilerinin bulunması son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

Güçlü antioksidan etkisiyle hayatımıza giren yeşil çay, hem eşsiz bir keyif hem de sağlık vaat ediyor.

Yeşil çayın faydaları

Farklı kültürlerin mucizevi içeceği olarak ünlenmiş yeşil çay, içerdiği yüksek orandaki antioksidanlar sayesinde vücudu toksinlerden arındırmaya, daha zinde hissetmeye yardımcı oluyor. Güçlü antioksidan etkisiyle hayatımıza giren yeşil çayın, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde etkisi olduğu biliniyor.

Kanser tümörünün büyümesini önlüyor

Japon bilim adamları, yeşil çaydaki bir maddenin kanser hücrelerine yapışarak tümörlerin büyümesini durdurduğunu belirlemiştir.

Japon Kyushu Üniversitesi’nden Hirofumi Tachibana ve ekibi, yeşil çaydaki anti-kanserojen özelliği olan maddenin nasıl etki ettiğini ilk kez saptadı.

Bilim adamları, Epigallocatechin – Gallat (EGCG) maddesinin kanser hücrelerinin yüzeyindeki bölgelere yapıştığını gözlemledi.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir