Şok Diyetlerle İlgili Önemli Sorun Nedir?

Şok Diyetler? Hayır!

Birçok kişi özellikle kısa süre sonra katılacağı düğün ya da nişan gibi organizasyonlara katılmak isteyenler kısa sürede etkisini göreceğini düşündüğü şok diyetleri denemektedir.

Şok diyetlerin denenmesinin sebebi; daha önce benzer bir diyet listesi ile başarıya ulaşılması, çok fazla kişinin tavsiye etmesi ya da internette gördüğünüz ünlülerin şok diyeti tavsiye etmesi olabilir.

Peki, şok diyetler neden kötü bir üne sahiptir?

Şok Diyetlerle İlgili Önemli Sorun Nedir?

Şok diyetlerle ilgili asıl sorun aslında kısa dönemde kilo verilmeyi sağlamasıdır. Kısıtlı bir diyet uyguladığınızda vücudunuz bu duruma vücutta daha az su tutarak tepki verir. Böylece şok diyetleri uygularken, şişkinlikleriniz ortadan kalkacak ve kilo vermiş gibi görüneceksiniz. Fakat aslında vücudunuzdan yağ kaybetmemiş olacaksınız. Diyeti tamamladığınızda eski kilonuza geri dönersiniz.

Diyet listesine ve bu listeyi ne kadar süre uyguladığınıza bağlı olarak yağ kaybı yaşayabilirsiniz. Fakat bu şok diyetler vücudun açlık dönemine girmesine neden olur. Vücut bir daha ne zaman yemek yiyeceğinizden emin olamadığı için açlık modunda durur. Metabolizma yavaşlar, bir daha ne zaman yemek yeneceği bilinmediği için daha fazla yağ depolanır. Daha sonra yiyecek alımı arttırıldığında bunu sağlıklı bir şekilde bile yapsanız metabolizma hızınız aynı kalır. Vücudunuzdan kaybettiğiniz kiloları geri alırsınız.

Psikolojik Etkiler

Şok diyetlerle ilgili ne denerseniz deneyin en zoru diyetin psikolojik etkisidir. Planlanan şok diyetin sonunda ya da ortasında daha fazla yemeğe meyilli olursunuz. Bu sebeple şok diyet uygulayanlar, diyeti tamamladıktan sonra diyet öncesine göre daha kilolu olurlar.

Ayrıca şok diyetlerle ilgili bazı önemli sağlık sorunları da görülebilir. İlk olarak diyetler normalden daha az yiyecek tüketilmesi ile kilo verilmesini hedefler. Bazı yiyecekler, çoğu zaman besleyici yiyecekler diyet listesinden çıkarılır. Uzun süreli olarak uygulandığında vücutta vitamin ve mineral eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkarabileceği için kısa süreli olarak uygulanması da sağlığınız için uygun değildir.

Geçici Bir Çözüm

Birçok şok diyette vücut için yeterli besinler alınmaz. Tabi ki bu eksiklikleri diyet listenizi bulmadan besin takviyeleri ile alamayabilirsiniz. Fakat bu besinler kadar etkili değildir. Besin eksiklikleri açlık krizlerine neden olarak diyet listesine bağlılığı zorlaştırır. Aynı zamanda böyle bir diyet listesi ile sağlıklı olan besinlerden sadece kilo verme isteği ile uzak kalabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, şok diyetler sadece geçici bir çözümdür. Özel bir organizasyon için kısa süreli bir etkinlik için kilo vermek isterseniz ve daha sonra bu kiloları almaktan ya da daha fazla kilo almaktan rahatsız olmuyorsanız deneyebilirsiniz.

Şok Diyetler Yerine Sağlıklı Kilo Verin

Kilo vermek için en sağlıklı yöntem önemli yiyecekleri hayatınızdan çıkarmayan diyet listeleri ile diyet yapmanızdır. Bu şekilde kalıcı ve uzun süreli kilolar verebilirsiniz.

Uzun vadede şok diyetler kilo vermenize değil kilo almanıza neden olur.

Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

117 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir