Sıcak Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Kilo vermek istemenize rağmen spor salonuna gitmemek için tembellik mi ediyorsunuz ya da yeterli zamanınız mı yok? Fazla masraf çıkarmadan kilo vermenize yardımcı olacak basit bir şey mi arıyorsunuz? Galiba sorularınızın harika bir cevabı var.

Sorularınızın cevabı her gün evinizde kullandığınız bir şey. Sıcak Su. İnanmakta zorlanıyorsunuz değil mi? Sıcak suyun kilo vermenize ne gibi bir etkisi olduğunu öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Sıcak Suyun Sağlığınıza Yararları:

1. Doğal Sıvı KaynağıSıcak Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Vücudunuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en etkili ve en doğal yöntemlerden biri vücudunuzda yeteri kadar su bulunmasıdır. Vücudunuzda bulunan her hücre besinleri kullanabilmek ve atıklardan kurtulabilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücutta yeteri kadar su bulunması için günde en az 8 bardak su tüketilmelidir. Su, böbreklerin atıklardan ve toksinlerden vücudu arıtabilmesi için etkili şekilde çalışmasını sağlar.

Su ayrıca hayati öneme sahiptir. Doktorlar, diyetisyenler ve sağlık uzmanları günlük sıcak ya da soğuk fark etmeksizin, 7-8 bardak su içilerek vücudun etkili şekilde çalışmasının sağlanmasına yardımcı olunmasını ister. Bazıları soğuk suyu tercih ederken birçok diyetisyen sıcak ya da ılık su içilmesini tavsiye eder. İçtiğiniz su sıcak ya da soğuk olsun, sağlıklı olmak ve sağlıklı kilo vermek için mutlaka su için!

2. Doğal Temizleyici Ve Nemlendirici

Sıcak su içmek vücudun etkili şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi sorunu yaşayan kişiler günde 2 bardak sıcak su içerek bu sorunlarından kurtulabilir. Erken saatlerde genelde uyandıktan hemen sonra sıcak su içilmesi vücudun toksinlerden temizlenmesi ve sistemin temizlenmesine yarımcı olur. Sabah aç karnına 1 bardak sıcak su içilmesi, bağırsakların etkili çalışmasını sağlar ve kabızlık sorununu tedavi eder. Sıcak ya da ılık su içerek, yiyeceklerin daha kolay parçalanmasını ve sindirim kanallarında daha kolay hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

3. Kilo Vermek için Doğal Yöntem

Sıcak su yağ depolarının parçalanmasına yardımcı olarak kilo verdirir. Yeterli miktarda su bulunan vücut, kasların ve organların sürekli çalıştığı bir vücuttur. Bu metabolizmanızın hızlanmasını ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Düzenli olarak sıcak su açlığın dizginlenmesi için yemeklerden 15 dakika önce tüketilmelidir. Böylece aşırı yemek yenmez ve kalori alımı %13’e varan oranda azalır. Uzmanlar, özellikle kahvaltıdan önce, ılık su içilmesinin günün ilerleyen saatlerinde fazla kalori alımını engellediğini düşünmektedir. Sabahları ılık su içmek açlık krizlerinin önlenmesine, vücudun yeteri kadar sıvı almasına ve midenin soğuk suya göre daha fazla tok hissettirmesine yardımcı olur. Yemeklerden önce sıcak su içerek öğünlerde daha az yiyebilirsiniz.

Birçoğumuz açlık ve susuzluğu karıştırırız. Bu karışıklık uygun olmayan beslenme düzenine neden olur. Kendinizi susadığınızda da yemek yerken bulabilirsiniz. Bu karışıklık bir bardak ılık su içerek kolayca çözülebilir. Su içtikten sonra susuzluğunuz gidiyorsa (ya da açlık olarak bildiğiniz şey) fazla kalori almaktan kurtulursunuz.  İşte böyle karışıklıklar ile fazla kilo almamak için yanınızda sürekli bir şişe ılık su taşıyabilirsiniz. Ayurveda tıbbına ve antik tedavi yöntemlerine göre sabahları aç karnına su içilmelidir. Ayurdeva tıbbına göre, ılık suya limon ve bal eklenerek sindirim sistemi ve vücut sağlığına olan etkisi arttırılır ve parlak bir cilde sahip olunur. Böylece ılık suyun birden fazla etkisini görebilirsiniz.

Sıcak ya da ılık su içmenin amacı vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlamak ve böylece metabolizma hızını arttırmak ve de daha fazla kalori yakmaktır. İşte bu sebeple daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek için gün boyu sıcak su tüketebilirsiniz.

Su yerine yine sıcak içecekler tükettiğini söyleyen kişilerin bilmesi gereken şey aslında çay ya da kahve gibi içecekler suyun yerine kullanılamaz. Sıcak çay içmeniz sıcak su içmenizle aynı etkiyi göstermez. Kilo vermek yapay tatlandırıcılar olmadan su içilmesi ile mümkündür. Kola, kahve ya da çay yeterli sıvı almanıza yardımcı olabilir fakat bu içecekler, kilo vermeniz için doğru içecekler değildir.

Sıcak Su Tatlandırılabilir

Tüm gün sıcak su içmek sıkıcı olabilir. Günlük ne kadar ılık su içilmelidir? Ilık su yerine, kahve ve yapay tatlandırıcılar kullanarak alternatif oluşturmanız doğru bir seçim değildir. İşte gün boyu sıcak su içerken oluşabilecek tek düzeliği değiştirmek için kullanabilecekleriniz.

Suya tadını değiştirmek için bir kaç damla limon ekleyebilirsiniz. Limon otu suyunuzu tatlandırmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntemdir. Ayurveda tıbbına göre, bal ve limon suya eklenebilir. Bu sadece sindirimi düzenlemekle kalmaz aynı zamanda tadını da değiştirir. Ayrıca taze nane yaprakları, zencefil ile de sıcak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Taze kesilmiş meyve parçaları da suya tat vermek için kullanılabilir.

Spor salonuna gitmek için kendinizi tembel hissettiğinizde, biraz sıcak su tüketmeyi deneyebilirsiniz. Hayalinizdeki kiloya ulaşmak için sıcak su içmek ucuz yollardan biridir.

Düzenli sıcak su içiyor musunuz? Yararlarını fark ettiğiniz mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz!

50 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir