Sakız çiğnemenin zararları

SAKIZ ÇİĞNEMENİN ZARARLARI

Hemen hemen her sakızın içinde bulunan ve “sorbitol” adı verilen tatlandırıcı madde, emilimi ince bağırsak tarafından oldukça zor gerçekleştirilir. Aynı düzeyde hastalıkları bulunan 2 bayan birey kullanılarak gerçekleştiren bir araştırma, sakızın aşırı kilo kaybına ve şiddetli karın ağrısına yol açtığı gözlemlenmiştir.

Sakız’ın Zararları; Sukraloz: Son günlerde ortaya çıkan bir tatlandırıcıdır. Normal şekere göre “600” kat daha etkilidir. Kanserojen ağırlıklıdır.

Msg: Herhangi bir tatlandırıcı etkisi bulunmayan bu madde insanların tat alma duyusunu tetikler. Bu sebeple yediğimiz yiyeceklerin lezzetini arttırıcı özelliğe sahiptir. Kalpte ve beyinde zarara yol açabilir.

Aspatram: Kansere sebebiyet verebilen tatlandırıcı. İnsanda adet düzensizliği, kısırlık ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca şekerleme ve çikolatalarda da bu maddeden bulunur.

Mannitol: Öldürücü derecede kalp krizine neden olabilir. Sindirim sistemi üzerinde tahribat etkisine yol açabilir.
Burada listelediğimiz maddeler en tehlikeli gördüklerimizdir. Bu ve bunun gibi pek çok katkı maddeleri kullanılmakta ve sağlığımız açısından pek çok riski vücudumuza sokmaktadır. Bu sebeple yaptığımız alışverişlerde aldığınız ürünlerin içindeki katkı maddelerine göz atma alışkanlığı kazanmanız oldukça önemlidir.

Sakız Yutmanın Zararları: Sakız yutmak çok daha fazla zarara yol açabilmektedir. Özellikle çocuklar bu konuda uyarılmalı ve kesinlikle bunu bir alışkanlık haline getirmemelidir. Uzmanlar yutulan sakızın vücutta 10 yıl kaldığını ve sakız yutarken bir kere daha düşünmemiz gerektiği konusunda uyarıyor.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir