Osteoporoz ve Egzersiz

Kadınlarda ve erkeklerde yaş ilerledikçe osteoporoz çok ilerlememişse, yürüyü­şe başka egzersizleri de eklemek gere­kir. Mesela, mükemmel bir egzersiz olan yüzme yaşlılar için de uygundur. Golf oynama ve bisiklete binme gibi sporlar da sorun çıkmadan yapılabilir. Evde kullanılan kürek çekme aletleri ise belkemiğinin aşırı derecede bükülmesi­ne neden olduğundan uygun değildir. Ev ve bahçe işleri ise ek egzersizler ola­rak uygulanabilirse de bu durumlarda da belkemiğinin uygunsuz pozisyonlara sokulmaması gerekir.

osteoporozBazı basit önlemler, örneğin dikiş dikerken sert ve düz arkalıklı koltukta oturmak ve dikilen nesneyi yumuşak bir yastık üstüne koyarak belkemiğinin aşı­rı derecede bükülmesini engellemek mümkündür. Okuma sırasında gazete ya da kitabın masanın üstüne konması, bel­kemiğinin aşırı baskı altında kalmasını engelleyebilir. Sallanan koltuk ise televiz­yon seyrederek bile belirli bir etkinliğin sürdürülmesini sağlar.

Grup olarak sürdürülen egzersizler bir uzman rehberliğinde yapılırsa yarar­lı olabilir; özellikle grubun öteki üyele­rinin yaş ve fiziksel durum gibi özellik­lerinin benzer olması daha da iyi sonuç­lar verir. Aerobik dans ya da caz dans gibi etkinlikler ise belkemi­ğinin aşırı derecede bükülmesine yol açtığından önerilmez.

Dans etmek aynı zamanda çok ya­rarlı bir fiziksel etkinliktir; yavaş ve uyumlu hareketlerle yapıldığında ağırlı­ğın vücuda eşit dağılmasını sağlar ve kişiye keyif verir.

5 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir