Mini yüz germe tekniği

Yüz gençleştirmek için klasik yüz germe ameliyatlarının daha az kullandığını söyleyen uzmanlar, artık hastaların daha kısa sürede daha az kesi ile gerçekleştirilen “mini yüz germe” tekniğini tercih ettiğini belirtiyor.

Yaşlanmanın iyice belirgin hale geldiği 40-60 yaş aralığındaki kadınlar, genç görünmek için estetik cerrahların kapısını çalıyor. En sık yakındıkları ve değişiklik istedikleri noktaların başında ise kaşlardaki düşme, üst ve alt göz kapaklarında torbalanma, elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıklarının aşağıya doğru kayması, burun ve ağız kenarındaki olukların derinleşmesi, çene kenarlarında sarkmalar, gıdık ve boyun bölgesinde yağ toplanması geliyor.

Bu sorunların giderilmesinde yüz germe ameliyatı kilit rol oynarken, kaş kaldırma, göz torbalarının düzeltilmesi ve yüze yağ enjeksiyonu gibi estetik girişimler de tamamlayıcı hale geliyor.

Mini yüz germe klasik yönetmlere alternatif

Acıbadem Ataşehir Estetik, Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Açıkel, yüz gençleştirme amacıyla klasik yüz germe ameliyatlarını artık daha az kullandıklarını, hastaların birçoğunun daha az kesi yapılarak ve daha kısa sürede gerçekleştirilen “MACS Lift” adı verilen bir tür “mini yüz germe” tekniği ile etkin şekilde tedavi edebildiklerini belirtiyor.

Doç. Dr. Açıkel, genellikle 40 yaş altındaki kadınların yüzlerinde gözlenmeye başlanan küçük ve sınırlı sorunları gidermede dolgu, botoks gibi işlemleri tercih ettiklerini, ancak yüzlerinde sarkmaları ve yaşlı görüntüyü gidermek ve 5-10 yıl önceki yüz görünümlerine geri dönmek için yüz germe operasyonunu istediklerini vurguluyor.

Daha az iz bıraktığı için tercih ediliyor

“Mini yüz germe” tekniğinin klasik yüz germe ameliyatına göre daha kısa izler bıraktığına değinen Doç. Dr. Cengiz Açıkel, son yıllarda popüler olan bu teknik hakkında şu bilgileri verdi:

“Mini yüz germe tekniğinde kulak memesinin önünden başlayıp, kulak içine gizlenen ve yukarıda saçlı deriye uzanan 5-7 cm.’ik bir kesi yapıyoruz. Ameliyat sonrası erken dönemde bu kesi, saç modeliyle kolaylıkla gizleniyor. Geç dönemde de izlerin büyük kısmı kulak içi ve saçların içinde kaldığı için dikkat çekmiyor. Sadece sınırlı bir alanda yüz cildini kaldırıyoruz ve daha derin planda olan yüz sinirleri ile hiç karşılaşmıyoruz. Bu nedenle yüz sinirlerine zarar verilmesi söz konusu olmuyor. Cilt altında aşağıya doğru yer değiştirmiş, sarkmış olan yüzün yağ yastıkçıklarını ve yumuşak dokularını dikişler yardımı ile yukarıya, olması gereken yere getiriyoruz.

Kaldırdığımız yüz cildini, klasik yöntemlerdeki gibi yana doğru değil yukarıya doğru çekiyor ve çok az cilt çıkartıyoruz ve bu nedenle daha doğal sonuçlar elde ediyoruz. Aynı seansta gıdık ve boyun bölgesindeki yağları liposuction ile alıyoruz. Asma dikişlerimiz sayesinde boyun derisindeki sarkmalar da gideriliyor ve boyun da gençleşiyor.

Ameliyat ortalama 2.5 saat sürüyor

“MACS lift” tekniği sayesinde yüzün elmacık kemikleri toparlanıyor, burun kenarındaki oluklar hafifliyor, yanak ve alt çenedeki sarkmalar gideriliyor ve boyun da gençleşiyor. Ortalama 2.5 saat süren ameliyat lokal anestezi ve sedasyon altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında kaş kaldırma, göz torbalarının alınması, yüze yağ enjeksiyonu gibi işlemlerle de kombine edilebiliyor. Bu tekniği aşırı sarkma ve gevşemenin olmadığı orta yaş grubu hastalarda tercih ediyoruz.”

0 Paylaşımlar

You may also like...