Mers Virüsü

MERS VİRÜSÜ NEDİR?

Yoğun endişeye yol açan corona virüs enfeksiyonu MERS : Middle East Respiratory Syndrome (Orta Doğu Solunum Sendromu). 

Hastalığa yol açan virüs MERS -CoV’dır. Bu virüs 2012 yılında Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir. 

Bu virüsle enfekte olan insanların çoğunda ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları gelişmiştir. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gözlemlenmiştir.

Bu virüsün bulaştığt hastaların yaklaşık olarak yarısı hayatını kaybetmiştir. Hastaların çok az bir kısmı hafif belirtilerle atlatmıştır. Amerika Birleşik Devletlerin’de bildirilen bir vaka olmamıştır. SARS’a yol açan virüsten farklıdır.

MERS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Mers hastalığı maalesef solunum yoluyla bulaşıyor. Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan ve ve öldürücü SARS hastalığının türevi olduğu saptanan Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) olarak isimlendirildi.

MERS vakaları Suudi Arabistan’da hızla artarken, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve Tunus’ta da görüldüğü bildirildi.Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm dünyada MERS ‘e bağlı ölüm sayısı 33 e ulaştı. 28 i Suudi Arabistan’da yaşandı.MERS virüsü, SARS’a neden olan virüsün de içinde bulunduğu coronavirüs ailesine mensup.MERS semptomları (akciğer enfenksiyonu, ateş, öksürük, solunumda güçlük) SARS ile benzeşiyor ancak MERS böbreklerde rahatsızlığa da yol açıyor. Bu arada MERS virüsü sarstan 8 kat daha güçlü ve tehlikeli.

Filmlerde hep bir vürüs salgınına rastlarız. Acaba insanların sonu da böyle olabilir mi. İnsanlar kendi yaptıkları virüsler tarafından sonlarını getirecekler mi?

MERS VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağır akut solunum sistemi rahatsızlıkları
 
Yüksek ateş

Öksürük ve nefes darlığı
 
Hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybetmiştir. Hastaların çok az bir kısmı hafif belirtilerle atlatmıştır. 
 
İlk kez bir günde ülkede 17 yeni corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı bildirilen açıklamada, şimdiye kadar ülkede corona virüsüne yakalananların sayısının 261’e, ölenlerin ise 81’e yükseldiği ifade edildi.

Bu tür hastalık genellikle hacca gidenlerde ortaya çıkmaktadır. Nedenli; yoğun kalabalığın meydana getirdiği pis ortamdaki insanların sürekli birbirlerine sürtmeleri, aynı havayı çok yakın ortamdan solumaları vb. sonucu yayılmaktadır.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir