Meme Kanserinin Tedavisi

meme-kanseri-tedavisi

MEME KANSERİNİN TEDAVİSİ

Yapılan geniş kapsamlı tetkikleri izleyerek meme kanseri tanısı konduysa endişelenmenize gerek yok.Zira meme kanserinin bulunduğumuz çağın imkânları sayesinde çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak önemli olan meme kanseri tanısının ilk evrelerde konulmasıdır.

Meme kanseri riskini azaltmak içinse spor yapmak, sağlıklı beslenme,fazla kilolardan kurtulmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve özellikle alkol-sigarayı kullanmamak gerekmektedir.

Bayanlarda en çok rastlanan kanser türü olarak bilinir.Meme kanseri,dokuyu oluşturan hücrelerin kontrolden çıkarak meme dokusunun dışında dahi uygunsuz şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkmaktadır.Özellikle videoda bahsedildiği gibi 40 yaşını doldurmuş kadınlarda rastlanan bu kanser,  ailesinde bu kanserle karşılaşmış birileri buluna, hiç çocuğu olmayan ya da çok geç yaşta olan, doğum kontrol hapı ve alkol- sigara kullanmakta olan ve östrojen hormonu tedavisi gören kadınları diğer kadınlara oranla meme kanseri riski daha yüksektir.

Her kanserde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı konulması durumunda uygulanacak tedavi daha olumlu sonuç verecektir. Bu yüzden kadınların her ay düzenli bir şekilde kontrollerini yaptırması ve meme dokusunda farklılık görünürse doktoruna danışması çok önemlidir.Meme kanseri kendini birçok şekilde belli etmektedir… 14 günden daha fazla süredir memede kitle gibi bir sertliğin bulunması memenin biçiminde değişiklik olması da meme kanserine işaret eder.  Ayrıca meme derisindeki meydana gelen şişme, rengindeki farklılaşma, meme ucunda oluşan kalınlaşma, kızarıklık, yara bulunması veya meme ucunda akıntı, duruşunda farklılık olması gibi durumlar da meme kanserinin belirtilerindendir. Bu belirtilerle karşılaşan kadınların doktora gidip muayene olmasında, meme kanseriyse erken tanı konmasında büyük fayda vardır.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir