Limonlu Ilık Suyun Kilo Vermeye Bir Etkisi Var Mı?

Güne bir bardak limonlu ılık su ile başlanması aslında gerçek mi? Kilo vermek isteyenlerin sürekli duyduğu, sabahları limonlu ılık su içilmesinin mucizevî etkileri aslında o kadar da yalan bir tavsiye değildir. Fakat ılık limonlu su içmenin vücuda etkileri olsa da sihirli bir içecek gibi düşünülmemelidir. Sabahları limonlu ılık su içilmesi harika etkilere sahiptir tavsiyesini destekleyecek kanıtlar.

İşte Limonlu Ilık Suyun Faydaları:

1. Limon Sindirimi Düzenler:

Gerçektende meyveler mide ve bağırsak sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir. Özellikle limon gibi asitli yiyecekler karın ağrılarını ve kramplarını tedavi edebilir. Yapılan araştırmalar; narenciyeler gibi doğal asitli yiyeceklerin, alüminyum hidroksitin emilimine yardımcı olduklarını göstermektedir. Araştırmalar olumlu sonuçlar ile ilgili iddialı olsa bile, bazı kişilerde limon olumsuz etkiler de gösterebilir. Limonlu ılık su içerken sindirim sisteminizde bir sorun yaşarsanız içmeyi derhal bırakmalısınız.

2. Limon Suyu Mineral Emilimini Arttırır

Limonda bulunan c vitamini mineral emiliminin arttırmaktadır. Fakat bu etkiyi görmek için limonu ılık su ile kullanmanıza gerek yok. C vitamini, meyve ve sebzelerde en çok bulunan vitamindir. Genelde narenciyelerin daha fazla c vitamini içerdiğini düşünürüz fakat dolmalık biber, karalahana, çilek, brokoli ve ıspanak gibi sarı ya da turuncu olmayan meyvelerde ve sebzelerde bolca c vitamini bulunur. Sabah kahvaltınızda bu meyve ve sebzelerden yeterince aldığınız sürece, tüm gün yediğiniz diğer öğünlerde bolca mineral emilimine yardımcı olabilirsiniz.

3. Limon Toksinleri Attırır

Limonun ve limon suyunun en önemli yararlarından biri, vücudunuzdan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmasıdır. Toksin attırma konusunda tükettiğiniz yiyeceklere ve besin takviyelerine pek inanmamalısınız. Genel anlamla toksinlerin atılması gereksiz bir kullanımdır. İnsan vücudu bir bütündür, böyleyse toksinlerin atılması nedir? Toksinler nasıl atılır? Atıldıklarında nereye giderler?

Limonda, d-limonene olarak adlandırılan bir antioksidan bulunur. Bu antioksidan ayrıca portakalda da bulunur. Özellikle limon ve portakalın kabuklarında daha yoğun şekilde bulunur. D-limonene,1. evre ve 2.evre toksin atımının gerçekleşmesi için karaciğerde bulunan enzimleri aktifleştirir. Bu işlem karaciğerde hücrelerde bulunan zararlı toksinleri daha az zararlı şekle çevirir. Bu zararlı toksinler, kafeinden ibuprofene kadar birçok farklı türde olabilir.

Peki, limon suyu bu işlemin iyileştirilmesi için yeteri kadar D-limonene içermekte midir? Muhtemelen hayır. Kabukların kullanılmadığı 1 litre narenciye suyunda yaklaşık olarak 100mg D-limonene bulunur. Araştırmacılar, yeterli D-limonene miktarının en az 500mg olması gerektiğini düşünmektedir. D-limonene ayrıca reflü ve gastrit gibi mide sorunları için etkilidir. Yeterli miktarı alabilmek için takviyelerden faydalanmanız gerekebilir.

Bir narenciye olan limon sağlık için yararlı birçok özelliğe ve maddeye sahiptir. Fakat bir bardak limonlu ılık su tüm sağlığınızı düzeltmek için yeterli olmayacaktır. Etkisini görmek için düzenli kullanmanız gerekebilir.

Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

19 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir