Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumuşacık, nemli, kadifemsi cilt sahibi olmak herkesin istediği bir yapıdır. Her insanın cilt yapısı ya buna müsait ya da değildir. Cildi nemli tutmak bakımlı olmak için en önemli belirtidir. Bunun için cildi kurutmamak gerekir. Bol su tüketmek cildin nem dengesini sağlayacak ve koruyacaktır. Bunu haricinde yağlı olan ciltler için de sivilce oluşumunu engellemek için sık sık duş almak gerekir. Kuru olan ciltler içinde iyi bir nemlendirici kullanmak veya bitkisel yağlardan faydalanmak yararlı olacaktır. Cilt yapısını tanımak cilde yapılacak uygulama için önemlidir.

Son yılarda birçok estetik ve güzellik merkezlerinin çoğalması cilt bakımı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bakımsız bir cilt çabuk yıpranıp çabuk yaşlanma belirtileri gösterir. Birçok güzellik merkezlerinde cilt yapısına göre uygun bakım kürleri uygulanmaktadır. Aynı bakım evde de yapılabilinir. Dikkatli ve düzenli bir cilt bakımını evde yapmak mümkündür.

Bunun için aşağıdaki videoyu izleyerek de bakım uygulanabilinir.

 

Evde cilt bakımı için gerekli malzemeler:

  • Bir kilo kil
  • Bir çay bardağı zeytinyağı
  • Bir çay bardağı badem yağı
  • Bir çay bardağı limon suyu
  • Yarım çay bardağı lavanta yağı

Derince bir kabın içine kili koyup içerisine bir çay bardağı zeytinyağını, bir çay bardağı badem yağını ve bir çay bardağı limon suyunu koyarak karıştırın. Kıvama gelene kadar iyice karıştırılması gerekir. Yıkanmış ve nemli olan vücudunuza yumuşak bir şekilde masaj hareketleriyle sürün. Yaklaşık olarak yarım saat vücudunuza yedirerek uyguladığınız bakımı 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık sabunlu suyla yıkayın. Limon suyu kuru ciltler için daha da kuru bir etki bırakabilir ama limonun leke giderici özelliğini unutmamak gerekir. Yıkanan vücudunuza lavanta yağını avucunuzun içine alarak tekrar sürün. Beş dakika kadar ovaladıktan sonra vücudunuzun nemli ve dinlenmiş bir hal aldığını hissedeceksiniz. Haftada bir defa uyguladığınız bu metot hem kış bakımı için hem de yaz bakımı için uygundur.

Cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken bir diğer etken de cildi aşırı sıcak suyla yıkamamaktır. Yumuşak pamuklu kıyafetlerin tercihi de önemlidir. Bazı kaliteli vücut şampuanları kullanmak da doğru bir seçim olabilir. Cildi aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda korumak en ideal cilt bakımıdır. Düzenli spor yapmak, bol sıvı tüketmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek cilt bakımı için önemlidir.

 

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir