Kolanın Zararları

Kola Zararlı mıdır ? diye zormak bile hata !
KOLANIN ZARARLARI

Kola içerisinde yüksek oranda kafein, şeker, fosforik asit, karbondioksit, boya maddeleri gibi sağlık açısından sorun teşkil edebilecek maddeler içermektedir.
Koladaki zararlı maddeler
Kafein: Kafein kullanımı insanlarda huzursuzluk, heyecan, uykusuzluk, sinirlilik, yüz kızarıklığı, fazla idrar ve sindirim sıkıntısı gibi problemlere yol açabilmektedir. Boya maddesi olan karamel şekerin 170 derecede ısıtılması ile elde edilir. Alerjik bünye yapısına sahip kişiler için zararlı bir maddedir.
Karmin: Renklendirici maddedir. Cochineal adı verilen bir böcekten elde edilir ve şampuan,kozmetik sanayinde kullanılır.
Karbondioksit: Sağlığa zararlı bir gazdır. Yüksek oranda alınması ani ölümlere sebebiyet verebilir.
Fosforik Asit: Genç kadınlarda osteoporoz hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Buda kolay kırılan kemiklere yol açmaktadır.
Yapay Tatlandırıcılar: Asesülfan E950, Aspartam E951, Sakarin E954 maddeleri Alzheimer riski oluşturabilen maddelerdir. Özellikle aspartamin çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkilemektedir.
Kokain: Mide duvarında tahrişlere neden olur. Obeziteye neden olur. Bağırsaklarda da hasarlara sebebiyet verir.
Şeker: Yüksek oranda şeker içerir. (1 bardakta 32 küp şekere eşit)
Ayrıca Kola:
 • Diş çürüklerini arttırır,
 • Böbreklerdeki kalsiyumun hızlı atılmasına neden olur,
 • Aşırı içilmesi halinde kas hastalıklarına neden olur,
 • Ani olarak kan şekerini yükselttiği için vücutta yağ depolar ve kilo almanıza neden olur.
 
Kolanın insan vücuduna zararları
İç hastalıkları ve kalp hastalıkları uzmanı Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay 1 bardak kolanın 60 dakika içerisinde insan vücuduna verdiği zararı aşağıda anlatıyor;
 • İlk 10 dakikada, midenize 10 çay kaşığı kadar şeker gider. Bu günlük ihtiyacın tam 100 katıdır. Ancak kolanın içerisinde bulunan fosforik asit sayesinde herhangi bir bulantınız olmaz
 • İlk 20 dakika içerisinde kan şekeriniz aşırı derece yükselir. Bunun sonucu olarak pankreasınızda aşırı derecede insulin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğere yap olarak depolanmaya başlar
 • 40 dakika içerisinde kafeinin tamamı dolaşıma karışır. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana karışır ve kan şekeri yükselmeye devam eder
 • 45 dakika içerisinde beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroin etkisine benzer bir etkidir.)
 • 60 dakika içerisinde açlık hissi boy gösterir
 • Tekrar kola ve tatlı yeme ihtiyacı duyulur
 • Bu kısır döngü devam eder ve karaciğer, göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir