Kilo Vermek Egzersiz ve Beslenme ile İlgilidir

Kilo vermek, neredeyse on yıldır sürekli söylenen ve artık trend haline gelen bir terimdir. Kilo vermek artık bir çılgınlıktır. Kilo verimi çok fazla sırlarla dolu bir süreç değildir fakat nasıl hareket edileceğini bilmek gerekir. Fit olmak ve hayatınıza hareket getirmek amaçlanmalı, sadece kozmetik nedenler düşünülerek kilo verilmeye çalışılmamalıdır. İşte sağlıklı yollarla kilo vermenize yardımcı birkaç ipucu:

Diyetlere Hoşça Kal Demelisiniz

Diyetler tam olarak işe yaramazlar. Kilo verme amacınız olmasa bile dengeli beslenmelisiniz. Beslenme düzeninize besleyici yiyecekleri ekleyin ve sağlıklı beslenin. Doymuş yağlardan uzak durun. Şok diyetler denemeyi düşünüyorsanız bunu yapmamalısınız. Vücudunuz yeteri kadar yiyecek tüketmediğinizde yağları depolama eğilimindedir. Fakat besleyici ve sağlıklı besinlerle kolayca kilo verilebilir.

Su İçerek Kilo VermekKilo Vermek Egzersiz ve Beslenme ile İlgilidir

Birçok sebeple yeterli su içilmesi gerektiğini biliyorsunuz. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yeterli su içtiğinizden emin olun. Hücrelerin çalışması ve buna bağlı olarak yağların yakılması ve enerji üretimi tamamen suya bağlıdır. İşte bu sebeple yeterli miktarda su içmeniz vücudunuzun daha iyi çalışması anlamına gelir. 8-12 bardak arası su tüketmeniz, kilo verme sürecinizde etkili bir rol oynayabilir.

Taze Meyve ve Sebzelerle Beslenin

Taze meyve ve sebzelerde daha az kalori bulunur ve lifler açısından zengindirler. Kilo vermek istiyorsanız lifli gıda tüketmeniz gereklidir. Daha önceden pişirilmiş gıdalardan oluşan bir diyet listesi takip ediyorsanız bile en az iki öğünde meyve ve sebze tüketmelisiniz. Bu meyve ve sebzeleri, taze salatalar şeklinde alabileceğiniz gibi ani açlık krizlerini bastırmak için işlenmiş gıdalardan uzak durmak için atıştırmalık olarak da yiyebilirsiniz.

Egzersizle Kilo Verme

Egzersizler kilo vermek içi en iyi yollardandır. Tabi ki aynı zamanda yemek de yemelisiniz. Sağlıklı beslendiğinizde, gereksiz kalori alımını da kesmiş olursunuz. Mevcut kalorilerden kurtulmak için de egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizler yürümekten, ağır dayanıklılık egzersizlerine kadar farklı türlerde olabilir. Amaçladığınız şey hareketli bir hayata sahip olmaktır. Kısaca durağan hareketsiz yaşam tarzınıza “hoşça kal” dedikten sonra artık egzersizlerin faydalarını görebilirsiniz. Bir eğitmen olmadan ağır egzersizler yapmayı denemeyin. 20 ila 40 dakika arasında ve haftada 5 gün yapacağınız egzersizler kilo verme çabalarınızı destekler.

Alkolden Uzak Durun

Boş yere aldığınız kaloriler özellikle bolca şeker içeren alkollü ürünlerden gelir ve kısa sürede kilo almanıza neden olur. Kilo verme çalışmalarınız alkol alımınız ile bozulabilir.

Stresten Uzak Durun

Stres kilo almanıza neden olabilir. Stres uykusuzluğa neden olur ki bu da kilo almanızın diğer bir nedenidir. Stres duygusal yemek yemenize neden olur: bu da çok fazla yiyeceği aç olmasanız da yemenize ve fazla kaloriler almanıza neden olur. Stresli olduğunuzda kalori açısından zengin ve yağlı yiyecekler yemek sizi rahatlatır. Kilo verme çabalarınıza destek olmak istiyorsanız, stres konusuna bir çözüm getirebilmek için bir hobi edinmeli ya da meditasyon yapmalısınız.

128 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir