Kilo Verirken Motive Olmak için İpuçları

Egzersiz programına başlarken sadece vücut olarak değil zihinsel olarak da kendinizi çalışmaya ve kilo vermeye hazırlamalısınız. Bunun sebebi, oyuna bir plan olmadan başladığınızda kısa süre sonra artık kendinizi bunu yapmak için istekli hissetmemenizdir.

İnsanlar, dikkatlerini bir konu üzerinde uzun süre toplayıp, ona bağlı kalmak için motivasyona ihtiyaç duyarlar. Herkesin yoğun bir çalışma düzeni ve aslında kolayca değiştirilmeyecek alışkanları varken, kilo vermeye ve egzersiz yapmaya zaman ayıramaz çoğu kimse. İşte böyle durumlarda bazı ipuçları egzersiz yapmanızı kolaylaştırır.

Egzersiz Yaparken Motivasyonu Kaybetmemek için İpuçları

  • Sürekli bir spor çantanız olsun. Arabada ya da evde hazır ve sizi bekleyen bir çanta “spora gidecektim ama kıyafetlerim hazır değildi” mazeretlerini ortadan kaldırmak için etkili olacak ve size sürekli egzersiz yapmanızı hatırlatacaktır.
  • Spor, egzersizler, fit olmak ve bunun yararları hakkında internette ya da dergilerde yazılar okuyun. Egzersiz yapmanın ve sağlıklı bir hayat tarzına sahip olmanın ne kadar iyi bir şey olduğunu bildikçe çalışmalarınızı daha ağır ve daha yararlı hale getirebilirsiniz.
  • Spor arkadaşı bulun. Tek başına spor salonuna gitmek ya da sabah yürüyüşüne çıkmak sıkıcı olabilir. Sizinle birlikte spora gidebilecek bir arkadaşınıza söyleyebilir ya da benzer saatlerde giden birine, beraber spor yapmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.
  • Spor günlüğü hazırlayın. Daha egzersiz yapmaya başlamadıysanız, ölçülerinizi ve kilonuzu not edin. Ayrıca hedeflediğiniz kiloyu ve ölçüleri de mutlaka not edin. Daha sonra haftalık gelişme durumunuzu ve hedefinize ne kadar yaklaştığınızı takip etmeye çalışın.
  • Her gün egzersiz ve sağlıklı yaşam ile ilgili olumlu düşüncelerle uyanın. Yaptığınız egzersizlerin sadece yaz aylarında plajda göstermek için olmadığını, sağlığınız için önemli olduğunu düşünün. Yaptığınız egzersiz ne olursa olsun ağır hareketle ya da zorlanacağınız ağırlıklarla spor yapmaya başlamayın. Zamanla alıştıktan sonra artış yapmanız moralinizin bozulmaması için önemlidir. Her şeyin bir anda değişmesini beklemeyin.

Egzersiz yapmanın, sağlıklı bir hayata sahip olmak için aynı sağlıklı beslenme kadar önemli olduğunu unutmayın. Vitaminler açısından zengin ve şeker, tuz, doymuş yağlar ve kolesterol açısından fakir yiyecekler tüketmeniz ve de beslenme düzeninize bu yiyecekleri eklemeniz sağlığınızı korumak için önemlidir.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir