Karında Şişkinlik Yaratan 6 Kötü Alışkanlık

Kotların dün olurken bugün dar gelmeye mi başladı? Bunu ara ara yaşıyor olabilirsiniz. Beslenme düzeninizi ya da egzersizlerinizi değiştirmemiş olabilir ve kilo almamış olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi mide ve bağırsak şişkinlikleri olabilir. Gün boyu mide ve bağırsak bölgenizde şişkinlikler görebilirsiniz bunun tek nedeni gaz ya da sıvı birikmesidir.

Bakliyatlardan uzak duruyor olmanıza rağmen şişkinlik sindirim sisteminizde atılamayan hava ya da gaz anlamına geldiğini ve bunun yediklerinizi bağlı olarak ortaya çıktığını hatırlatmak isteriz. Bu basit ipuçları ile karnınızda oluşan şişkinliklerden koalyca kurtulabilirsiniz.

Şişkinlik Yaptığının Farkında Olmadığınız 6 Şey

1. Sakız Çiğnemeyi Çok Seviyorsun

First hayranlarına için kötü haber fakat malesef ferah bir nefese sahip olmak için çiğnediğiniz naneli sakızlar midenizin rahatsız olmasına neden olabilir. Yemekler arasında ya da can sıkıntısından bir çok insan sakız çiğner ve farkında olmadan hava yutar. Sakız çiğnerken yuttuğunuz fazla hava sindirim sisteminizi bir balon gibi şişirir. Bir çok sakızda şeker alkolu bulunabildiği için bu şişkinliğe neden olur. Şekersiz sakızlarda bile sorbitol olarak bilinen ve şişkinliklere neden olan bir madde kullanılır.

2. Yemekleri Çiğnemiyorsun

Daha yavaş yemek yemeniz için geçerli bir sebep daha. Sindirim midede değil ağızda başlar. Daha fazla çiğneyerek sadece yiyecekleri daha küçük parçalara bölmekle sınırlı kalmıyor aynı zamanda oluşan tükürük ve özel enzimlerle yiyeceklerin sindiririlmesine olumlu etkiler yaratıyorsunuz. Yiyecekleri yeteri kadar çiğnemediğinizde, yiyeceklerin sindirilme görevini midenize bırakıyor ve midenin daha fazla çalışması ile gaz oluşumuna ortam yaratıyorsunuz. Ayrıca hızlı yemek yiyerek yiyeceklerle birlikte havayıda yutarsınız. Yavaş yavaş yemeye ve daha fazla çiğnemeye çalışmalısınız.

“Marketlerden aldığınız birçok paketli yiyeceklerde sindirilmesi daha zor bir lif türü bulunur.”

3. İçecekleri Pipetle İçiyorsun

Sabahlari içtiğiniz meyveli içeceklere rekli renkli pipetler ekleyerek instagramlar için harika resimler elde edebilirsiniz fakat bu aslında vücudunuz için o kadar da yararlı değildir. İçeceğinizden her yudum aldığınızda aslında havayı içeceğinizden daha önce yutarsınız. Pipetli mataralarda da aynı sorunla karşılaşılabilir. Bir sonraki egzersizinizden sonra gereksiz mide sorunları yaşamamak için pipet kullanmamaya çalışmalısınız.

4. Horluyorsun

Sabahları şişkinlikle mi uyanıyorsunuz? Bunun sebebi muhtemelen geceleri horlamanız ya da uyurken ağzınızdan nefes almanız olabilir. Ayrıca uyurken uyku apnesi yaşayan kişiler de sabahları şişkinlik sorunu yaşamaktadır. Yarın sabah karnızı kontrol edin. Gece yatarken karnınızın daha küçük olduğunu ve sabahları şişkin hale geldiğiniz farkederseniz, horlama sorununuzu çözebilmek için bir doktor muayenesi yaptırabilirsiniz.

5. Çok Fazla Lif Tüketiyorsun

Evet, lifler daha uzun süre tok hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Sabahları bir kase dolusu yulaf ezmesi, atıştırmalık olarak probiyotik yoğurtlar ve akşam yemeğinde bolca yediğinzi brüksel lahanası aslında bazı olumsuz etkilere de neden olabilir. Çok fazla lifli gıbı yemeniz de şişkinlik yaratır. Kilo vermek için bir anda lifli gıdalarla beslenmek yerine bunu bir kaç haftaya yaymayı deneyebilirsiniz. Bu sindirim sisteminizin daha kolay alışması ve lifleri sorunsuz şekilde sindirebilmek için yeterli enzimin üretilmesi için önemlidir. Lifli gıda tüketirken sebzeleri meyveler ve tam tahıllardan oluşan işlenmemiş yiyecekler almaya çalışın. Amerikan Diyet Birliği Dergisi’nde yayınşlan bir araştırmaya göre Paketli bir çok yiyecekte inulin bulunur ve bu madde daha büyük mide sorunlarına neden olabilir.

6. 7/24 Stres Altındasınız

Stresin neden olmadığı kötü bir şey var mı? Hormonlarınız sindirim sistemini zorlayarark gaz ve şişkinlik oluşmasına neden olurken stres bir çok kişinin masasında hızlı hızlı yemek yemesine, tuvalette yeteri kadar kalmamasına ve aksiyete atakları sırasında bol bol hava yutmasına neden olabilir. Stresle mücadele etmek için bilişsel davranış terapileri ya da rahatlama terapileri etkili olabilir. Amerikan Gastroentoloji Dergisi’nde yayınlana bir araştırmaya göre bu iki tedavi de şişkinliğin önlenmesi ve rahatlatılması için etkilidir.

7 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir