Kilo Vermek için Karbonhidrat Döngüsü İşe Yarar Mı?

Karbonhidrat yerine bolca protein tüketildiği düşük karbonhidrat diyetlerini hepiniz denemişsinizdir. Atkins Diyeti gibi diyet listeleri ile kısa süredece kolayca kilolarından kurtulanlar oldu fakat bu diyetler aslında mükemmelin çok ötesindedir. Yapılan araştırmalar düşük karbonhidrat diyetlerinin kalp hastalıkları riskini arttırdığını ve diyet uygulayanların bir süre sonra daha fazla kilo aldıklarını ortaya koymuştur.

Şimdi karbonhidrat döngüsü diyeti ile çok ve az karbonhidrat alımı ile benzer sonuçlar elde edilebilir. Ve bu sonuçlar elde edilirken vücudun mikrobesinlerden uzak durmasına da gerek kalmaz.

İşe Yarıyor Mu?

İnanması zor fakat karbonhidrat döngüsü aslında vücut geliştirme endüstrisinde kullanılmaktadır. Kas gelişmeye ve özellikle yarışmalara hazırlananlar ilk olarak kas gelişimi için yüksek karbonhidrat diyeti uygular ve daha sonra sonra yağ katmanlarını azaltmak için karbonhidrat döngüsü diyeti uygular. Spor eğitimcileri bunun farkına varmış ve benzer sonuçlar elde etmek için normal kişilerde de uygulayarak benzer sonuçlar elde etmiştir.

Bunun işe yaradığını gördükten sonra uzmanlar zayıflamak isteyen müşterilerini karbonhidrat döngüsü diyetini uygulamasını tavsiye etmiştir. Spor ile birlikte uygulandığında harika sonuçlar elde edilebilmektedir. Yapılan araştırmalar beslenme düzenlerinden yüksek karbonhidrat içereren yiyecekleri çıkararak 4 aylık süreçte yaklaşık 4 kilo verebilmiştir. Diğer taraftan hergün 1500 kalorilik akdeniz diyeti uygulayan kişiler sadece 2.5 kilo verebilmiştir.

Uzun süreli olarak beslenme düzenlerinden karbonhidratı çıkaran kişiler yağ ile birlikte vücutlarından su kaybı da yaşarlar. Daha uzun süre karbonhidrattan uzak durarark metabolizmanın yavaşlamasına neden olurlar. İşte böyle durumlarda bir süre sonra tekrar karbonhidrat tüketilmesi ile vücut tüm karbonhidratı tutma eğilimi gösterir.

Karbonhidrat döngüsü ile vücut metabolizmanın yavaşlamasına neden olacak kadar karbonhidratlardan uzak kalmaz ve böylece düşük karbonhidrat alımı yapılan günlerde yağ yakımı artar. Yüksek karbonhidrat tüketimi yapılan günlerde metabolizma hızlandırırılır ve düşük karbonhidrat alımı günleri yağ yakımının en üst seviyede olduğu günler haline gelir.

Neler Yapmalısın

Karbonhidrat döngüsünün amacı hedeflerinize ulaşırken istediğiniz kadar karbonhidrat tüketmenizdir. Yaptığınız egzersizler ne kadar ağır ve ne kadar zor olursa o kadar fazla enerjiye yani karbonhidrata ihtiyacınız olur. Fakat enerjinizi doldurmak ve gelişiminizi engellemek arasında bir fark vardır.

Klasit karbonhidrat döngüsü çok ve az karbonhidrat tüketimi ve son olarak 7. günün ödül günü olarak değerlendirildiği bir plana göre uygulanır. Psikolojik olarak beslenme planına ödüllerin eklenmesi başarılı bir plan sonrası elde edilmesinden dolayıdır. Zihinsel ve duygusal olarak diğer diyetlere göre hiç bir zaman açlık çekilmez.

Bu döngüde ya da karbonhidrat döngüsü için uygulanabilecek diğer planların etkisi hissetmeye 1 hafta içinde ve etkisini görmeye ise 2 hafta içinde başlar. Fiziksel ve zihinsel olarak en iyi sonuçları görebilmek için 12 haftalık bir döngü haslında uygulanması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar kilo vermek için uygulanabilir gibi görünse de kilo vermek, kiloyu korumak, egzersiz ve performans artışı gibi hayatın tüm evrelerinde kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısıtlanması gereken her hangi bir karbonhidrat türü olmamasına rağmen karbonhidratlar daha çok pirinç, yulaf, patates, tam tahıllar ve ekmek gibi işlenmemiş gıdalardan elde edilmelidir.

Şekerli parçalarının aksine araştırmalar tahıllar ve bakliyatlar gibi sağlıklı ya da çözülemeyen liflerin metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcıdır. Avustralya’da yapılan bir araştırmada çözülemeyen lifler açısından düşük bir diyet ile beslenen farelerin yağ depoladığı ve kas kütlesinden kayıp yaşandığı, çözülemeyen lifler açısından zengin bir diyet programı uygulamn farelerin yüksek karbonhidrat ile beslenmesine rağmen kas kütlesini korumayı başarmıştır.

Önemli diğer bir konu karbonhidrat döngüsünün sadece karbonhidratlardan oluşması ya da zararlı yiyeceklerden tamamen uzak durması gerekmemektedir. Toptal alınan karbonhidrat miktarını değiştirmediğiniz sürece süregelen alışkanlıklarınızı devam ettirebilirsiniz.

Son Olarak

Diğer tüm diyet stratejileri gibi karbonhidrat döngüsü diyeti de herkes için uygun olmayabilir. Fareler üzerinden yapılan son araştırmalar karbonhidrat döngüsünün bir kilo verme yöntemi olarak bilimsel olarka desteklenmesi için biraz daha araştırma yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Fakat kronik bir hastalığı olmayan ve düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olmayan sağlıklı kişilerin verilen kurallara uyarak karbonhidrat döngüsü diyeti uygulamasında bir sıkıntı bulunmamaktadır. Karbonhidrat diyeti vücudunuzda olumlu değişikliklere neden olabilir ve kendinize bir dilim pasta ya da bir bardak şarap gibi ödüller verebilirisiniz.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir