İdrar renklerinin anlamları

İdrar rengi; sarı, koyu sarı, kırmızı, kahverengi ve ya bulanık olabilir. İdrar rengindeki bu değişim bir çok hastalığın habercisi olabilmektedir.

Normal idrarın rengi berrak ve saman sarısıdır (açık sarı). Kanda ürobilinojen adı verilen maddeden ötürü sarıdır (Ürobilinojen: Kırmızı kan hücrelerinin yıkılması sonucu ortaya çıkan bir maddedir.)

İdrarın rengi hastalıklardan ya da fizyolojik nedenlerden ötürü koyulaşır.

Az su içmek koyu sarı renge, vitamin hapları mavi ve yeşil renklere, pancar ve böğürtlen kırmızı renge, havuç ve yüksek doz C vitamini ise turuncu renge neden olurlar.

İdrar yollarında taş ya da enfeksiyonlar, bulanık idrara neden olurlar.

Hangi hastalıklarda idrar rengi değişir?

Başta böbrek ve idrar yolları olmak üzere karaciğer hastalıkları, kan hastalıkları ve metabolizma hastalıklarında idrar rengi değişir.

İdrarda kan görülmesine Hematüri denir.
İki türlüdür: Makroskopik hematüri ve mikroskopik hematüri.

– Makroskopik hematüri ne demektir?

İdrarda gözle görülebilir bir kanamanın varlığına makroskopik hematüri denir.

* Çıplak gözle berrak görülen idrarda mikroskopik olarak kırmızı kan hücreleri görülüyor ise mikroskopik hematüriden söz edilir. Hematüri, dipstik test çubukları ile teşhis edilir. Dipstikler 1-2 eritrosite dahi duyarlıdırlar. Dipstik ile sonuç pozitif ise idrarın mikroskopik tetkiki yapılır.

* Mikroskopik olarak idrarda 0-3 arasında eritrosit görülmesi normaldir. Bunun üzerindeki değerler ise hematüri olarak değerlendirilir. Sessiz böbrek taşları sürekli mikroskopik hematüriye neden olurlar.

İdrar rengindeki değişikliklerde mutlaka bir hekime görününüz.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir