Her zaman Fit Kişilerin 14 Alışkanlığı

Zayıflamak isteyenler ama bir türlü başaramıyorum diyenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı. Yıl boyu fit olduğu için imrenerek baktığınız ama bir türlü nasıl yaptıklarını anlayamadığınız kişilere artık kızmayın. Siz de yıl boyu zinde olabilirsiniz.

İşte yıl boyu fit olmak için edinmeniz gereken 14 alışkanlık!İşte yıl boyu fit olmak için edinmeniz gereken 14 alışkanlık! | Enzayif.com

 1. Kısa Süreli Egzersiz Yapmak Hiç Yapmamaktan İyidir.

Özellikle zaman sorunu yaşayan kişilerin ya da çok yorulan kişilerin 15 dakika da olsa spor yapması önemlidir. Spor salonuna gidecek zamanınız yoksa yemekten önce, duşa girmeden önce ya da arkadaşlarınızla buluşmadan önce 15 dakikalık egzersiz yapabilirsiniz. Tüm vücudunuzu çalıştıracak squat gibi hareketleri deneyebilirsiniz.

2. Egzersiz Yapmayı Planlamak, Egzersiz Yapmak İstemek ama Çalışmamak

En kötüsü. Genellikle çalışmayı isteyip spor kıyafetlerinizi giyip spor salonunda televizyon izlemeniz ya da abur cubur yiyecekler yemeniz sizi başarıya götürmez.

3. Spor Takipçilerine Yatırım Yapın

Farklı firmalar tarafından üretilen ve genel olarka günlük yürüdüğünüz mesefeyi, yaktığınız kaloriyi ve buna benze ihtiyacınız olan biglileri takip etmenize yarayan bir spor takipçisi edinmeye çalışabilirsiniz. Bu aletler giyilebilir teknolojiler olarak adlandırılmaktadır ve aslında gün içinde ne kadar az yürüdüğünüzü öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Günde en az 10bin adım atmak gibi bir hedef belirleyin kendinize ve günün ilerleyen saatlerinde hefedinize ne kadar yaklaştığınızı görebilir ve gerekirse bir kaç durak erken inebilir ve sağlıklı yaşama hedeflerinizi tutturabilirsiniz.

4. Egzersizleri Karıştırın

Hergün aynı egzersizleri yapmak bir süre sonra sıkıcı olabilir. Bu sebeple bir gün yoga yapabilir, ertesi gün koşmayı ya da yürümeyi deneyebilirsiniz. Dans etmeyi seviyorsanız, bolca kalori yakmanıza yardımcı olacak zumba deneyebilirsiniz.

5. Egzersizleri Atlamak Yerine Ne Kadar İyi Olduğunuza Odaklanın

Çalışmak ya da egzersiz yapmak, yaparken eğlenceli olmaz fakat egzersiz sonrasında endorfin salgınız rahat bir uyku ve fit bir vücuda sahip olmak için yardımcı olabilir.

6. Spor Yapmak İçin Bir Neden Beklemeyin

Spor salonuna kısa süre sonra kuzeninin düğünü için aldığın elbiseyi daha rahat giyebilmek için gidiyorsanız kısa sürede gerçekçi olmayan hedeflere ulaşmanız mümkün olmayacağı için hayal kırıklıklığı yaşayabilir ve mutlu olamayabilirsiniz. Tabiki kuzeninizin düğünü bittikten sonra bir süre tekrar spor salonuna gitmek istemeyebilirsiniz. Spor yapmak bir hayat biçimizidir sadece ihtiyaçtan egzersiz yapılmaz.

7. Sadece Gerçek Yiyecekler

Alkol, tatlılar ve ekmekten uzak durun fakat çikolata özellikle bitter çikolatayı atmadan da fit olabilirsiniz. Bu yiyecekleri tüketmemek için yemin etmeyin fakat bazen ara ara tatlı ve ekmek tüketebilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmayın ve tekrar eski düzeninize dönmeniz gerektiğini unutmayın.

8. Hafta içi Alkolü Az Tüketin

Çalışma günleri alkol almadan bile yorucudur. Salı günü aşırıya kaçarsanız Çarşamba günü 7.30’da kalkmanız pek mümkün olmayabilir. Uykulu geçen Çarşamba günü haftanın geri kalan günlerini de olumsuz etkilemeye yeterlidir. Haftaiçi bir gün alkol tüketmeniz tüm hafta enerji seviyenizin bozulmasına neden olabilir. Yetersiz uyku kilo verme ve fit olma çabalarınızı olumsuz etkileyebilir.

9. Spor Salonuna Gitmenize Gerek yok Evde Spor Yapın

Evinizde ip varsa spor salonuna gitmeden kolayca evinizde ip atlama hareketleri yapabilir ve bolca kalori yakabilirsiniz. Pilates de evde deneyebileceğiniz diğer bir egzersiz seçeneğidir. bir adet egzersiz matı ve 1 pilates topu alarak birbirinden farklı egzersizler yapabilirsiniz.

10. Spor Aleti Alın

Sünger rulo olarak bilinen ve evde kolayca karnınızı çalıştırmak için kullanabileceğiniz spor aletini deneyebilirsiniz. Spor salonuna gitmeden özellikle göbek ve bel bölgesini çalıştırabilirsiniz.

11. Ağrısa Da Egzersiz Yapın

Kaslarınızda ilk bir kaç gün ya da ara verdiğiniz bir kaç günden sonra ağrılar görülebiler. Bu ağrılar fazla aşırıya kaçmadan hafif egzersiz hareketleri ile kolayca tedavi edilebilir. Egzersiz yapmanız ve özellikle ağırlıkla çalışmanız kaslarınızın daha çabuk rahatlamasını sağlar.

12. Nasıl Göründüğünüzden Çok Nasıl Hissettiğinize Odaklanın

Spor yapmak, enerji seviyesinin ve mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olur. Nasıl göründüğünüzden çok nasıl hissettiğinize odaklanırsanız aslında vücudunuz bir anda tüm kilolardan kurtulmasının mümkün olmadığını fakat bu değişimlerin sizi ne kadar güzel histtirdiğinin farkına varabilirsiniz. Kilo vermek için zamana ihtiyacınız var fakat güzel ve mutlu hissetmek için bir şeye ihtiyacınız yok sadece spor yapın ve kendinizi egzersizler sayesinde ortaya çıkan enerjinize yoğunlaştırın.

13. Hedefinizin Günlük 10km Koşmak Olduğunu Değil Fiziksel Bir Aktivite Yapmak Olduğunu Unutmayın

Spor salonuna gitmeye zamanınız ya da parasal gücünüz yok ise bulabildiğiniz kısa süreleri egzersiz yapmak için değerledirin. Vücudunuz ve sağlığınız için bir şeyler yapmaya çalışın ve zamanla herşeyin olabileceğini unutmayın.

14. Yeterince Uyuyun

Egzersiz yapmak düzgün bir uyku olmadan size istediğniz sonuçları vermeyecektir. Gece yarısı uyuyup sabah 7’de yoga derslerine katılmaya çalışıyorsanız aslında tam olarka kendiniz için iyi şeyler yapmadığınızın farkına varmalısınız. Vücudun fonksiyonların etkili şekilde yerine getirebilmesi için yeterli süre uyunması ve bunun egzersizle desteklenmesi gerekir

Sizin uyguladığınız ipuçları neler? Yorum yaparak bizimle bilgilerinizi paylaşabilirsiniz!

1 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir