Çok Fazla Su İçiyor Olabilir Misin?

Vücudunuzda yeterli sıvı bulunması ile ilgili kuralları biliyor olmalısınız. İdrarınız temizlenene kadar su için ve su içmek için susamayı beklemeyin bunlardan en çok bilinenleridir. Peki ya doğru bir şey yapmıyorsanız? Bazı uzmanlar bu kuralları uygulayan bazı insanların aslında vücudunda fazla sıvı bulunduğunu ya da vücudunda soydum eksikliği olduğunu belirtmektedir.

Hiponatremi, kanın çok fazla sıvı olması anlamına gelir. Bazı kişiler vücudunda yeterli sıvı bulunması için su tüketirken bunu aşırı yapabiliyor. İçilen fazla sularla vücutta bulunan soydum çok fazla seyreltiliyor ve sonuç olarak hücrelerde şişme görülebiliyor.

Herkesin başına gelebilen hiponatremi genellikle dayanıklılıkla ilgili egzersizler yapan kişilerin başına gelmektedir. Hiponatremi ölümcül olabilir ve bu durumun farkına varılması zor olabilir. Belirtiler çok belli olmaz ve maraton koştuktan sonra görülen bitkinlik, yorgunluk gibi görülebilir. İşte böyle sorunlarla karşılaşmamak için aslında efsaneden öte gitmeyen su tüketim kurallarının hedefi olmayın.

Sıvı Tüketimi ile İlgili 4 Efsane

Efsane #1: Susamanız vücudunuzda yetersiz sıvı var anlamına gelir.

Bilinenin aksine susamak iyi bir şeydir. Klinik Spor Tıbbı Dergisi’nde yer alan bir rapora göre aşırı sıvı alımı yapmamak için özellikle dayanıklılık egzersizleri yapanların sadece susayınca su içmesi önemlidir. Bu plan kolayca uygulanabilir. Susadığınızda vücudunuz aslında depolanan sıvıları kullanmaya başlamıştır. İnsanlar ne yazık ki susamanın aslında çok geç olduğunu ve susuzluğun çoktan başladığını düşünür. Fakat hiçbir şey için geç değildir. Yetersiz sıvı alımı ile sorun yaşamak aslında göründüğünden daha zordur. Sadece susadığınızda susuzluğun ve vücudunuzu her gördüğünüz çeşmeden su içmeye zorlamamanız, vücudunuzda yeterli miktarda su olması için yeterlidir.

Efsane #2: Vücudunuzda sıvı ile dolu olmazsa istediğinizi yapamazsınız.

Dayanıklılık egzersizleri sırasında vücudunuzda yeteri kadar sıvı olmazsa istediğiniz hareketleri yapamayacağınızı düşünürsünüz. Aslında su kaybetmek de egzersizin bir parçasıdır ve bunu önlemek için bir şey yapamazsınız. Spor yaparken düzenli aralıklarla su içebilirsiniz. Su içmek için susamayı beklerseniz düzenli olarak yeteri kadar sıvı almış olacağınızdan sadece sıvı almış olmak için su içmeyin.

Efsane #3: İdrarınız temizlenene kadar su için.

Bunu kısaca açıklayalım. Tuvalette klozete bakmanıza neden olacak bir durum. Aslında idrarınız vücudunuzda yeteri kadar sıvı olup olmadığını öğrenmek için idrarınızı kontrol etmeniz doğru bir hareket değildir. İdrar renginizi şeffaflaştırmak için yapacaklarınız vücudunuzda aşırı sıvı bulunmasına neden olabilir.

Efsane #4: Kaslarda kramp susuzluk belirtisidir.

Uzun bir yürüyüşten sonra ya da uzun bir koşudan sonra vücudunuzu rahatlatmak için su içmek isteyebilirsiniz. Bunun kaslarınızı rahatlatacağını düşünürsünüz. Yapılan araştırmalar kaslarda kramp oluşmasının susuzlukla alakalı olmadığını ortaya koymuştur. Kaslarda kramp oluşumu daha çok kaslarda bitkinlik durumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Fakat bitkinlik durumu vücut sıcaklığının çok fazla olduğunda ve yetersiz sıvı tüketiminde de ortaya çıkabilir. Reklamlar sporcu içeceklerinin sizi içinde bulunduğunuz susuzluk ve kramplardan kurtaracağını belirtse de araştırmalar aslında öyle olmadığını belirtmektedir.

Uzun koşular yaparken sınırlı sıvı tüketimi yapıyorsanız kendinize dinlenmek için izin verin. Uygulayabileceğiniz en kolay plan sadece susayınca sıvı tüketmenizdir. Susuzluğunuz geçtikten sonra su içmeyi bırakın. Basit olması uygulanabilir olması demektir ve aslında bütün durum buna bağlıdır. Egzersiz yaparken sağlıklı olmak için sayılara, ölçülere ve kilolara ihtiyacınız yok kendi vücut ağırlığınız sağlıklı olmanız için yeterlidir.

16 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir