Fazla çay içmenin zararları

Çay içmeyi çok seven biri olarak fazla çay içmenin zararları konusunda bir makale hazırlamak istedik.

Çay, Türkiye’de sudan sonra en çok tüketilen 2. içecektir. Çay suyun yerini tutmaz. Çay tüketirken esas dikkat edilmesi gereken nokta şeker ilavesi ve öğünlerle birlikte içilmesidir. Bu sağlık açısından bazı olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Öğünlerle birlikte çay tüketimi demir emiliminin azalmasına sebep olabilmektedir. Örneğin kahvaltı ederken yumurta ile çay tüketmek yerine sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz. Çünkü çay içerisindeki tanenler yüzünden besinlerden alınabilecek demirin emiliminin azalmasına neden olabilmektedir.

Aşırı Çay Tüketiminin Zararları !

Gün içerisinde aşırı çay tüketimi; kabızlık, sinir bozukluğu, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve baş ağrısı, el titremesi, sıkıntı ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Fazla çay tüketimi idrar artışına neden olur. Romatizma hastalığı olanlara zarar verir. Fazla derecede okzalat içerdiği için böbreğinde kum ve taş olanlar için zararlıdır. Yüksek tansiyon hastaları,
kabızlık çekenler, karaciğer hastaları, üre albümin olanlar çay içmemelidirler.

Çay İçerken Şekere Dikkat !

Çay tiryakileri için en büyük tehlikelerden biri de çaya aşırı şeker ilave etmek.. Çaya şeker ilave edip aşırı tüketilmesi durumunda; şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, serum lipit değerinde yükselme gibi sorunlara yol açabilir. Şekersiz ya da şekerli aşırı çay tüketimi vücutta demir emilimini ters yönde etkilediği kadar (anemi) vücutta toksik madde birikmesine de sebep olabilir. Yani vücudumuzda ödem birikmesine (şişlik hissi) neden olur. Yine de çay tüketmekten vazgeçemiyorsanız kesinlikle şekerli çay yerine şekeriz ya da az şekerli içmeye alışmalısınız. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. (Günde 8 tablet tatlandırıcıdan fazlası kullanılmamalıdır.) Çayı demlerken çubuk tarçın eklerseniz daha rahat tüketebilirsiniz. Aşırı çay tüketiyorsanız her 4 çay bardağı çay içtikten sonra her bardak çay için 1 bardak su için.

Hemen hatırlatmak isteriz, çay tüketilmeli, ancak fazla değil.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir