Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın yan etkileri olduğu gibi ertesi gün hapının da bazı yan etkileri mevcuttur. Masum bir ilaç olduğu düşünülerek, yan etkilerini öğrenmeden ve bilinçsizce kullanılmamalıdır.

Muhtemel Yan Etkiler Nelerdir?

Ertesi gün hapı bazı hastalarda yan etkiler gösterebilir. Kullanılan ilaç Norlevo da olsa, Ella da olsa yan etkiler gözlenebilir. Acil durum doğum kontrol hapı olarak da bilinen ertesi gün haplarının, en çok bilinen ve gözlemlenen yan etkisi mide bulantısı, mide krampları ve adet değişiklikleridir. Bir sonraki adetiniz daha erken ya da daha geç gelebilir, normalden daha şiddetli ya da az görülebilir.

Bu saydıklarımız geçici yan etkilerdir ve kısa sürede geçerler. Yazımızın devamında bahsedeceğimiz yan etkiler muhtemel yan etkilerdir ve etkilerini nasıl azaltacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin!

Norlevo Yan Etkileri

Norlevo, progesteron hormonunun sentetik bir versiyonu olan, levonorgestrel hormonu içerir. Norlevo’nın yan etkileri; mide bulantısı (kullananların %15’inde görülür) ve kusma (kullananların %1.5’inde görülür) şeklinde görülebilir.

Norlevo kullanımından sonraki 3 saat içinde kusmanız durumunda, doktorunuz ya da eczacınız ile iletişime geçerek, ikinci bir doz kullanmanız gerekebilir.

Ella Yan Etkileri

Ella ertesi gün hapını aldıysanız, prospektüsü kullanmadan önce dikkatle okumalısınız. En çok görülen yan etkiler;

 • Adet düzensizliği
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Sırt ağırısı olarak görülebilir.

Yan etkiler, Ella kullanan kadınların %10’undan daha azında görülür. Ella, bazı ilaçlar ile birlikte alındığında etkilerini gösteremeyebilir. Ella ayrıca normal doğum kontrol hapının etkilerini de azaltabileceğinden tekrar adet görülene kadar kondom kullanılmalıdır.

Yan Etkiler Nasıl Azaltılabilir?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra baş ağrısı ya da adet sancısı gibi yan etkiler yaşarsanız, parasetamol yani Parol, Aferin, Calpol gibi ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ayrıca, aşağıda verdiğimiz ipuçlarını kullanarak mide bulantısı etkilerini azaltabilrsiniz:

 • Ertesi gün hapı kullanmadan önce reçetesiz olarak satın alabileceğiniz mide bulantısı ilaçlarını yaklaşık 1 saat önce kullanabilirsiniz. (bu bazı kişilerde uyku hali yaratabilir.)
 • Ertesi gün hapını yemek ile kullanarak mide sorunlarını azaltabilirsiniz.
 • Süt içerek ve atıştırmalıklar yiyecek mide bulantısını azaltabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Adeti Geciktirir Mi? Adet Düzenimi Nasıl Etkiler?

Adet döngüsünde değişiklikler görülmesi çok fazla gözlemlenen bir etki değildir. Adet kanaması normalden daha fazla ya da daha az olarak görülebilir. Bazı durumlarda geç ya da erken adet görülebilir. Ertesi gün hapının ana maddesi, Progesteron hormonunun fazla alındığı düşünüldüğünde, bu durum sık görülen bir yan etkidir. Acil durum doğum kontrol hapı kullanıldığında, adetin normalden erken gelmesi çok olasıdır. Adet döneminden 3-4 gün sonra ertesi gün hapı kullanılması adetin gecikmesi anlamına gelecektir. Ayrıca adet dönemleri arasında kanama görülmesi, hapın yumurtlama dönemi öncesinde alınması durumunda gerçekleşebilir.

Ertesi Gün Hapı Dış Gebelik Yapar Mı?

Yapılan araştırmalar ertesi gün hapı kullanımının dış gebelik görülmesini arttırmadığını ortaya koymuştur. Dahası, diğer doğum kontrol yöntemleri ile birlikte hamileliği tamemen engellemesi ile dış gebelik görülmesi riskini kesin olarak azaltır. Ancak yine de, uzun süreli karın ağrısı görülmesi durumunda acilen doktora başvurulması önemlidir.

Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Uzun Süren Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı kullanılmasının sağlık ya da doğurganlık üzerinde uzun süreli bir etkisinin olmasıyla ilgili bir bulgu yoktur. Hapın kullanımıyla ilgili az bilinen şeyler aşağıdaki gibidir.

 • 16 yaş altı kadınlarda kullanılmasının etkileri,
 • Diğer ilaçlar ile karıştırılmasının etkileri,
 • Sağlık sorunları olan kadınların kullanmasının etkileri,
 • Kadınların gelecek gebeliklerine etkileri,
 • Uzun süreli kullanımda etkileri

Her ne kadar ertesi gün hapının sağlık için kötü etkileri olması muhtemelse de, uzun süreli etkileri hakkında kesin deliller yoktur. Yine de ertesi gün hapı düzenli olarak normal doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalı, sadece acil gebelik önleyici olarak kullanılmalıdır.Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir? - Enzayif.com

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir