Ertesi Gün Hapının Etkisi Kaç Gün Sürer

Ertesi gün hapının etkisinin kaç gün süreceği hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken (tercihen ilişkiden ilk 12 saat içerisinde) alınırsa gebeliği önleyici etkisi de o denli yüksek olur. ilacın ilk 72 saatten sonraki etkinliği ise bilinmemektedir. Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında tekrar yumurtalık oluşumu kişinin bünyesine bağlıdır.

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Kesin Önler mi?

Yapılan klinik çalışmalarda, ülkemizde bulunan ertesi gün hapının gebeliği %85 önlediği gösterilmiştir. Ancak ilacın bu etkisini gösterebilmesi doğru kullanılması ile yakından ilişkilidir.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı Nasıldır?Ertesi Gün Hapının Etkisi Kaç Gün Sürer

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar çabuk, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlacın kutusundan çıkan 2 tablet aynı anda ve 1 bardak su ile birlikte alınır. İlaç alımı sonrasındaki 3 saat içerisinde kusma veya ishal meydana gelirse ertesi gün hapı alımı tekrarlanmalıdır.

Gerçekten Hap İşe Yarıyor mu?

Herhangi bir doğum kontrol yönteminin kullanılmaması veya kullanılan doğum kontrol yönteminin sekteye uğraması dünyanın sonu değildir. Eğer elinizi çabuk tutarsanız hala gebeliği önleyebilirsiniz. Bunun için önünüzdeki ilk 72 saati çok iyi değerlendirmeniz gerekir.

Gebelik ilişki sonrasında hemen gerçekleşmez. Döllenmenin gerçekleşmesi ve döllenmiş yumurtanın rahme tutunması için birkaç gün geçmesi gerekir. Bu yüzden korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanmak gebeliği önlemek için geç değildir.

Pek çok kişi ertesi gün hapını ilişkiden sonra yalnız 1 gün içinde alabileceğini zannetmektedir. Oysa ki ertesi gün hapı; ilişki sonrasında en yüksek korumayı ilk gün kullanıldığında sağlamakla birlikte, ilişki sonrasındaki 3 güne (72 saate) kadar kullanılabilmektedir.

Eğer ertesi gün hapınızı doğru şekilde ve ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar çabuk kullanırsanız, ertesi gün hapınızın gebeliği önlemesi kuvvetle muhtemeldir. Ancak şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir, ertesi gün hapı uygun şekilde kullanıldığında %85’lik bir koruma sağlar. Gebelikten tamamen korur demek mümkün değildir.

103 Paylaşımlar

You may also like...

5 Responses

 1. Kader dedi ki:

  Ben ilişkiden bir afta sonra ertesi günü apı aldım adetim bir qftadır yok apı aldım ama şuan hiç bişey yok sadece belimde afif ağrı var bana iki kelimeyi çok görmeyin deli olcam amilelik sonlanırmı ap zarar verirmi

 2. Kqder dedi ki:

  Ben ilişkiden bir afta sonra ertesi günü apı aldım adetim bir qftadır yok apı aldım ama şuan hiç bişey yok sadece belimde afif ağrı var bana iki kelimeyi çok görmeyin deli olcam amilelik sonlanırmı ap zarar verirmi

 3. gulay dedi ki:

  ertesı gun hapını aldım ancak 2 hafatadır kanamam var yumurtalıgımdada agrı hıssedıyorum acaba neden

 4. şevin dedi ki:

  ertesi gün hapı aldıktan sonra ilişkiye girilirse hamile kalma riski yüzde kaç olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir