Ertesi Gün Hapı Kaç Kez Kullanılabilir?

Ertesi gün hapı olarak bilinen, acil gebelik önleyici hap, birçok istenmeyen gebeliğin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi. Birçok kadın artık böyle bir hapın varlığından haberdar ve nereden satın alabileceğini biliyor. Peki, herkes nasıl kullanması gerektiğini biliyor mu?

Yapılan son ankete göre, Türkiye’de 18 ile 35 yaş arası, her 50 kadından biri, her yıl ertesi gün hapı kullanıyor. Her ne kadar kadınlar istenmeyen gebeliklere acil durum çözümü olarak kullansa da aslında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler, maalesef ki ertesi gün hapını düzenli olarak gebelikten korunmak için kullanıyor. Sağlığınıza zarar vermemek için ertesi gün hapını hangi sıklıkla kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız eğer, yazımızı okumaya devam edin.

Ne Zaman Kullanılmalı?

Ertesi gün hapı sadece acil durumlarda yani normal doğum kontrol hapının alınmayı unutulduğu ya da kondomun yırtıldığı durumlarda alınmalıdır. Normal gebelik kontrol haplarından daha yüksek dozda hormon içeren bu haplar düzenli olarak kullanılmamalıdır. Düzenli kullanım için üretilmediğinden, yapılan araştırmalar sadece tavsiye edildiğinde ortaya çıkan etkiler üzerine yapılmaktadır. Normal doğum kontrol hapı olarak ertesi gün hapının düzenli olarak kullanılmasının sağlığınıza verebileceği zararlar hakkında çok az şey bilinmektedir.

Neden Düzenli Olarak Kullanamazsınız?

Düzenli olarak ertesi gün hapı kullanmaktan neden kaçınmanız gerektiğiyle ilgili çok sebep vardır. Bunlardan birisi, ertesi gün hapının etkisinin normal doğum kontrol haplarından ya da kondomdan daha az olmasıdır. Korunmasız ilişki yaşayıp acil gebelik önleyici hap kullanımı düzenli olarak gebelik önleyici hap kullanılmasından daha yüksek riske sahiptir.

Korunmasız ilişki ayrıca, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riskini de arttırır. Korunmasız ilişki yaşadıktan sonra ertesi gün aldığınız durumlar var ise, ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de test yaptırmalısınız.

Ertesi gün hapını fiyatı sebebiyle de normal doğum kontrol haplarına tercih etmemelisiniz. Düzenli kullanıma yönelik olarak üretilen haplar ve kondom ertesi gün hapına göre daha hesaplıdır. Aynı ay içinde birden fazla kez kullanılması, adet döngüsünün bozulmasına da neden olabilir.

“Çok Fazla” Kaç Kez Kullanımdır?

Kendinizi ertesi gün hapını her ay ya da birkaç ayda bir kez kullanırken buluyorsanız, aile hekiminize danışarak korunma yöntemleri hakkında bilgi almalısınız. Ertesi gün hapı kullanımı genel olarak, düzenli aralıklarla kullanıldığında farklı çözümler ile desteklenmesi ve farklı çözümlerle hareket edilmesi gereken bir durumdur. Doğum kontrol hapları, ertesi gün hapına göre hesaplı bir çözümdür. Fakat aile hekiminiz farklı yöntemler hakkında bilgi vererek sizin için en doğru yöntemin kullanılmasına yardımcı olabilir.Ertesi Gün Hapı Kaç Kez Kullanılabilir? - Enzayıf.com

16 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir