El Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun en çok kullanılan organı ellerimizdir. Bu yüzden en çok yıpranan ellerimiz olmaktadır. Eller güneşten, soğuktan, dokunduğu her şeyden en fazla etkilendiği için çabuk yıpranır. Elleri dış yapıdan korumanın yanı sıra bakım yapılarak da dayanıklı hale getirmek mümkündür. Güneşe maruz kalan ellerde güneş lekeleri oluşmaktadır. Soğuktan ciltte kurumalar oluşmaktadır. Ayrıca kişinin doğal el yapısı ve eli kullandığı iş şekli de yıpratmaktadır.

Özellikle bayanların en çok özen gösterdiği yüzden sonra ikinci gelen organ ellerin bakımıdır. Pürüzsüz, yumuşacık ellere sahip olmayı herkes ister. Son yıllarda bayanların yanı sıra erkeklerin de bu konuda hassaslaştığı, güzellik merkezlerinde müşterilerin arasında erkeklerinde olmasıyla ortaya çıkmıştır. Artık erkekler de bakımlı ellere sahip olmak için hem kozmetik ürünlerinden destek almakta hem de güzellik merkezlerine gitmektedirler.

İmkânı olmayan veya fırsat bulamayanlar için evde uygulanacak yöntemlerden birkaçı aşağıdaki video ve açıklamalarla anlatılmaktadır.

Eller için kış bakımı ayrı yaz bakımı ayrı uygulanmalıdır. Ayrıca günlük bakımla da ellerin bakımlı olması desteklenmelidir. Kışın eller için en önemli nokta ellerin nem dengesini korumak, çatlamasın önlemektir.

  • Kuru ve yıpranmış, nem gücünü kaybetmiş ellerin en ideal çözümü vazelin bakımıdır. Yatmadan önce ellere vazelin sürülmeli ve doktor eldiveni giyilmelidir. Sabah uyanıldığında ellerin yumuşacık olduğu hissedilecektir. Gün içinde de ellerin kurumasını önlemek için vazelin kullanmak ideal bakım şeklidir.
  • Ellere yapılacak nemlendirici bakım kürleri arasında en doğalı zeytinyağı ve badem yağı ile elleri yumuşatmaktır. Gece yatmadan önce ellere sürülecek bu iki krem elleri yumuşak yapacak hem tırnakların kırılmasını engelleyecektir. Zeytinyağı tırnak bakımında en iyi sonuç veren bakım yağıdır. İnce yapılı tırnaklar zeytinyağı ile sürekli ovuşturulmalıdır.
  • Ellerdeki güneş lekelerinin arındırılması için nişasta ile limon suyu karıştırılarak eller kremlenerek bekletilir.10-15 dakika bekletilen bu kür ılık suyla yıkandıktan sonra zeytinyağı veya yağlı kremlerle desteklenirse ellerdeki lekeler azalacaktır. Haftada birkaç defa yapılacak bu bakım ile ellerdeki güneş lekeleri yok olacaktır.

Bakımlı bir ele sahip olmak için tırnak bakımı da önemlidir. Tırnaklara manikür yapılması diğer bir önemli etkendir. Ayrıca ellere kalitesiz kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Soğuktan ve sıcaktan korunmalıdır. Kullanılan deterjanlara dikkat edilmelidir. Doğal bakım yağları ile ellere bakım uygulanmalıdır. Limon ve nişasta renk açıcı özelliği olduğundan ellerde de rahatça kullanılabilinir.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir