Egzersiz Yaparken Aşırıya Kaçtığınızın İşaretleri

Düzenli olarak egzersiz yapmak herkesin de bildiği gibi sağlığınız için önemlidir. Harika görünmenize ve muhteşem hissetmenize yardımcı olur. Stresin azalmasına, eklen ağrılarının ve kemik erimesinin önüne geçmenize ve kalp hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur. Diğer bir deyişle, düzenli olarak aşırıya kaçmadığınız egzersizler sağlığınız için önemlidir.

Yinede fazla egzersiz yaptığınızda da farklı bir hikaye ile karşılaşırsınız. Uzun süre ağır egzersizler yapmanız ve bu seviyede devam etmeniz sağlığınız için kötüdür. Sadece ağır egzersizler ile sakatlanma riskinizi arttırmakla kalmaz aynı zamanda genel vücut sağlığınız için de felakete neden olabilirsiniz.

İşte bu belirtilerden bazılarına sahipseniz aslında çok fazla egzersiz yapıyor olabilirsiniz.

Enerjin Bitti

Bazı kişiler enerji sahibi olmak ve bu enerjinin gün boyu sürmesi için egzersiz yaparlar. Aşırı egzersiz yaparak tam tersi etkiler görebilir ve aşırı yorgun olabilirsiniz. Bacaklarınızın ve tüm vücudunuzun ağırlaştığını ve ayakta duramayacak kadar yorgun ve güçsüz hissettiğiniz anlar olabilir.

Vücudunun Her Hücresi Ağrıyor

Eklemlerinizin ve kaslarınızın ağrıması ve şişmesi normalden daha fazla egzersiz yaptığınızın bir işareti olabilir. Böyle zamanlarda egzersiz yapma rutininizi değiştirmeli ve egzersiz yapmadan bolca dinlenmesiniz. Böylece ağrıyan kaslarınızın ve eklemlerinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çok Fazla Hastalanıyorsun

Egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve böylece enfeksiyon ve alerjilere karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz. Fakat çok fazla egzersiz yapmanız tam bağışıklık sisteminizde tam tersi etkiler yaratabilir. Normalden daha fazla hastalanıyorsanız egzersiz yaparken aşırıya kaçıyor olabilirsiniz.

Kalp Atışların Arttı

Egzersiz yaparken kalp atışlarınızın egzersiz yaparken artması normal değildir. Egzersizlerinizi bitirdikten sonra bir kaç dakika daha kalp atışlarınızın yüksek olması da normal değildir. Kalp atışlarındaki bu yükseklik çok fazla egzersiz yaptığınızın ya da çok ağır egzersizler yaptığınızın bir işaretidir. Ayrıca bu durum bir kalp sorununuzun bir işareti de olabilir.

Ruh Hali Değişiklikleri

Ailenizde ve arkadaşlarınızda aranız o kadar da iyi değil mi? Bunun sebebi çok fazla egzersiz yapıyor olmanız olabilir. Uzmanlar vücudunuzu çok fazla zorladığınızda hormon seviyelerinizin yerle bir olmasına neden olabilir. Bu yüzden de daha normalden daha fazla sinirli, endişeli ya da depresif olabilirsiniz.

Normalden Daha Fazla Dinlenme Süreci

Kaslarınızın iyileşmesi için daha uzun süre gerekiyorsa egzersiz sürenizi azaltmayı ya da egzersizlerinizi hafifletmeyi denemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken şey dinlenmek için daha fazla zaman ayırmak ve egzersiz rutininizde bir değişikliğe gitmektir.

İstenmeyen Kilolar

Egzersiz çoğu zaman istenmeyen kilolardan kurtulmak için yapılır. Düzenli olarak egzersiz yapmanıza rağmen hala kilo alıyorsanız bu, aşırı egzersiz yaptığınızın bir göstergesi olabilir. Çok fazla egzersiz yapmanızda vücuduzun stresli olması gibi etkilere sahiptir. Bel ve göbek bölgesinde fazla yağların birikmesine neden olabilir.

Yeterince Uyuyamıyorsun

Çok fazla egzersiz yapmanız yetersiz uykuya ve sabahları yenilenmiş ve kaslarınız iyileşmiş olarak uyanmanıza engel olur. Düzenli olarak egzersiz yapmanız geceleri daha rahat uyumanı yardımcı olur fakat bunun tam tersi bir etki görüyorsanız bazı şeylerin olması gerektiği gibi olmadığını anlamalısınız.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

3 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir