Dukan Diyeti Listesi

Dukan Diyeti nedir? Dukan Diyeti nasıl uygulanır? bunlar ile ilgili bilgileri önceki konularımızda vermiştik. Arama bölümünü kullanarak dukan diyeti hakkında daha fazla diyet listesine ulaşabilirsiniz.

DUKAN DİYETİ

Dukan diyeti listesinde yer alan farklı detayları öncelikle iyi incelemeli ve ona göre bir karar vermelisiniz. Çünkü hem sağlıklı kalmak hem de daha başarılı sonuçlar almak için yapmanız gereken tamamen kendinize önem vermektir. Bunun için herhangi bir diyete değil Dukan Diyetine ihtiyacınız var. Hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz ve birbirinden başarılı teknikleri ile herkesi adından bahsettiren Dukan ve Diyeti gerçekten son yılların en çarpıcı isimlerinden.

DUKAN DİYETİ LİSTESİ

1. Aşama: .Bu evrede sadece protein bazlı beslenilir. ( balık, yağsız süt mamüleri, et)

2. Aşama: Sırasıyla önce sebze sonra protein günleri uygulanır. Sadece “protein günleri”. Sebze belirlenen günlerde sınırsız olrak tüketilebilir.

3. Aşama: Her gün protein ve sebze tüketilir ama bu sürede çok abartmamak kaydı ile meyve de tüketilir. Çok istenilmesi halinde üç dilim kepekli ekmek ve bir miktar peynir yenebilir. Bunlarla birlikte bir hafta içerisinde 1 veya 2 günü karbonhidrat bazlı beslenilebilir. ( unlu mamüller ve makarna vb.). Bir ay içerinde 2 gün kendinizi serbest bırakıp, çok abartmamk kaydı ile istenilen yiyecekler tüketilip, bünyeniz rahatlatılabilir.

4. Aşama: Haftanın belirlenen bir gününde sadece protein bazlı beslenilmelidir. Bunun dışındaki günlerde yağlı besin tüketimi haricinde istenilen yemekler yenilebilir.

Dukan Diyeti Kuralları

1. Sığır ve dana eti, hatta tavşan eti yiyebilirsiniz ama kuzu eti kesinlikle yasaktır. Etlerin yağlı kısımları yenilmemelidir. Eti tüketirken ızgara, fırında pişirilmiş veya haşlanmış olarak yenilmelidir. ( Tabii sıvı yağ, tereyağı ve herhangi bir krema ya da sos eklememelidir

2. Beyaz etlerden tavuk ve hindi eti yenilebilir.

3. Az yağlı ya da yağsız jambon tüketebilirsiniz. Şarküteri ürünleri, pişmiş ya da tütsülenmiş jambon yenilmemelidir.

4. Sığır eti, dana eti ve tavuk ciğeri istenildiği gibi yenilebilir.

5. Bütün balıkları; taze, dondurulmuş, tütsülenmiş, konserve, kurutulmuş halde yiyebilirsiniz. Ancak yağda veya herhangi bir yağlı krema ile pişirilmemelidir.

6. Tüm kabuklu deniz hayvanlarını tüketebilirsiniz.

7. Günde iki yumurtadan daha fazlasını yiyebilirsiniz. Eğer yüksek kolesterol sorununuz varsa, hafta üç ya da dört yumurta sarısını tüketebilirsiniz. Yumurtanın beyazı yasaktır.

8. Yağsız süt ürünleri; yoğurt, süzme peynir, yağsız süt tüketebilirsiniz. Sade yoğurt ya da Hindistan cevizi, vanilya, limon ile tatlandırılmış yoğurt sınırsız!

9. Tatlandırıcılar, sirke, baharatlar, şifalı otlar, sarımsak, soğan, salatalık, limon suyu (sadece yiyeceklerin üzerinde, içecek olarak değil ), hardal, tuz ( ölçülü miktarda ), ölçülü miktarda şekersiz doğal ketçap yenilebilir.

Dukan Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olacaktır

– Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

– Her gün 20 dakika egzersiz yapılmalıdır ( hızlı ve tempolu yürüyüş gibi )

– Tüm sıvı yağlardan ve tereyağı yasaktır.

Diyetin Öğünü
Kahvaltı: Kahve ( yağsız süt ve tatlandırıcılı ) ya da çay ( tatlandırıcılı ), 225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün: Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle: Mantar, ton balığı ve kremalı kahve

Ara öğün: Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterlidir.)

Akşam: Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

7 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir