7 Sebeple ile Diyetleri Neden Sevmiyoruz

İki tür diyet vardır: doğru diyet ve yanlış diyet. Doğru diyet doğru yolda ilerlemenizi sağlar; kilo vermenize yardımcı olur, metabolizmanızı hızlandırır ve ruh halinizi iyileştirir.

Yanlış diyetler ise çoğu zaman, hızlı kilo vermek için kullandığımız diyetlerdir. Bu diyetler sürekli aç kalmanıza neden olur, ruh halinizi bozar. Belirli yiyecekler ile sınırlı kalan diyetler, herkes için doğru olamadığından sizin için de doğru değildir.

Yanlış Bir Diyet Uyguladığınızın 7 İşareti

Uyguladığınız diyet, aşağıda verilen 7 özelliği taşıyorsa muhtemelen yanlış bir diyettir.

1. Kalori Alımını Çok Azaltır

Günlük 1200 kalorinin altında kalmanızı gerektiren bir beslenme düzenine sahip tüm diyetler yanlıştır. Birçok kadın, kilo vermeye çalışırken bile, açlık krizleri ve bitkinlik halleri yaşamamak için günlük 1200 – 1400 kaloriye ihtiyaç duyar. Çok az yemek yemeniz vücudunuza, açlık evresine girildi, mesajı gönderir ve vücut enerji üretimi için yağlardan çok kasları kullanır.

Günlük kalori alımının, kadınlarda 1200’ün; erkeklerde ise 1600’ün altına düşmemesi gerekir. Verilen bu miktarların altında kalori almanıza neden olan tüm diyetler yanlıştır ve gün boyu aç kalarak bitkin düşmenize neden olur.

Çok az kalori almanız vücudunuza uzun süre aç kalınacağı mesajını verir ve vücut yağlarınız yerine kaslarınızı kaybedersiniz. Bu da sağlığınız için istenmeyen, tehlikeli bir durumdur.

2. Tüm Yiyecek Gruplarını İçermez

Dengeli bir diyet programı için karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan yeterli miktarda tüketmelisiniz. Bir yiyeceğe ya da yiyecek grubuna alerjiniz yok ise o yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarmamalısınız. Sadece protein ya da sadece karbonhidrat tüketerek yapacağınız bir diyet programı, tedavi edilemez hastalıklara davetiye çıkarabilir; geçici kilo kaybı yaratarak, kilo verdiğiniz hissine kapılmanıza neden olabilir.

3. Hayatınızı Zora Sokuyorsa

Hızlı ve çok çalışan insanların, uzun süren yemek hazırlıkları gerektiren diyetler yapmasını bekleyemezsiniz. Arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemenizi engelleyen ya da sınırlayan diyetler aslında doğru diyetler değildir.

4. Her Gün Aynı Yemekler

Farklı yemekler yemenize ve diyet menünüzü değiştirmenize izin vermeyen yemekler kısa sürede sıkılmanıza neden olur.

5. Ödüllere İzin Vermez

Ara sırada ödül yemekleri yemek kadar doğal bir şey yoktur. Ödül yemekleri yemenize izin vermeyen ya da bu yemekleri diyet menünüze nasıl ekleyeceğiniz konusunda yardımcı olamayan diyetler yanlış diyetlerdir ve uzun süre uygulanamazlar.

6. Sadece Sıvılardan Oluşur

Uyguladığınız diyet, öğünlerde sadece meyve suları içmenizi gerektiriyorsa, muhtemelen yanlış bir diyettir. Ve fakat yanlış anlaşılmasın; kahvaltı için taze meyvelerden vitaminler alabileceğiniz meyve suları içilebilir. Ancak tüm öğünlerde meyve suyu içmeniz sindirim sorunları yaşamanıza ve metabolizmanızın yavaşlamasına ortam hazırlayabilir.

7. Sevmediğiniz Yiyecekler Yemeniz Gerekir

Elbette, salata yerine çikolatalı pasta yemeyi tercih ederiz. Fakat uyguladığınız diyet, her öğünde, sevmediğiniz yemekleri yemenizi gerektiriyorsa bu sizi memnun etmez. Yemeniz gereken yiyecekler sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için gerekli olsa bile uzun süre bu yiyecekleri tüketmeniz gereken bir diyeti uygulayamazsınız.

Yanlış diyetler ayrıca sürekli sizi atıştırmaya sevk eder ve sonunda kilo alırsınız. Diyet programınızı seçerken bu 7 işaretin farkında olun ve seçiminizi doğru yapın.

Sağlıklı ve zinde olun!

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir