9 Adımda Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Fazla kilolara sahip olmaktan utanmanın ya da fiziksel görüntünüzden memnun olmamanızın maalesef bir anlamı yoktur. İçinde bulunduğumuz gelişmiş toplumda, aynı zamanda işe gidip gelmek, kişisel sorunlarla başa çıkmak, sosyal ilişkilerden geri kalmayıp aynı zamanda katı kuralları olan diyetler ya da sporlar yapmak neredeyse imkânsızdır.

Peki mutlu ve sağlıklı sen aslında şuanki senden farklıysa? Peki ya o kadar sıkı bir diyet ve sert spor aktivitelerine ihtiyaç kalmadan hedeflerine ulaşabilecek olsan?

Yazımızın devamını okuyarak, aslında bu isteklerinin kolayca yerine gelebileceğini görebilirsin. Bu kapsamlı ipuçlarının anlaşılması biraz zor olabilir. Fakat sıkı bir diyet olmadan da kilo vermenin mümkün olduğunu göstermeniz için gerekli.

9 Adımda Diyet Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Kilo vermenin 9 kuralına geçmeden önce bir konu üzerinde durmamız gerekiyor. Daha önce de duymuş olabileceğiniz gibi inanmak ve sabretmek istediğiniz sonuçlara ulaşmak için çok önemlidir. Birçok kişi kilo vermeye çalışırken kısa zamanda umudunu kaybeder ve pes eder. Hazerfan Çelebi ilk denemesinde uçmayı başaramadı, Edison ilk ampülü bulana kadar 1000 kez hata yaptı ve Michael Jordon bir basketbol efsanesi olmadan önce lise basketbol takımından atıldı. Tüm bu örnekler size aslında içinde bulunduğunuz yolculuğun ne kadar uzun olabileceğini gösteriyor. Hayatta hedeflerinize ulaşabilirsiniz fakat her zaman denemeye devam etmelisiniz.

1. Öğrenmekten Vazgeçme!

Gerçek başarıya ulaşmak istiyorsanız, kilo vermenin en önemli kısımlarından biri olan hazırlık aşamasına önem verin. Öğrenciler sınavları için aylarca çalışır, öğretmenler ders anlatmadan önce aynı şeyleri tekrar tekrar çalışır, siz neden hazırlanmadan kilo vermeye çalışasınız ki? Araştırmalara göre hedeflerinize bir çalışma ve bilgi olmadan yaklaşarak başarısızlığınızı garantiliyorsunuz.

Hemen ön sıralara geçmeye çalışabilirsiniz fakat bu kadar hızlı gitmek neden? Bilgi en büyük güçtür. Önce vücudunuzun nasıl çalıştığını anlamaya çalışın. Başarılı kilo verme hikayelerini okuyun ve çıkmak üzere olduğunuz yolculuğa kendinizi hazırlayın. Hazırlık aşaması biraz zorlu olabilir. Fakat internette zaman geçirtecek birçok komik video ve şakalar olduğu kadar bilgi de var ona ulaşmaya çalışın.

2. Vücudunuzu Toksinlerden Arındırın

Kilo vermek için katı diyetler yapıp aç kalmanıza gerek yok. Bu yarardan çok zarar verecektir.  Vücudunuzu, limonlu ya da elma sirkeli su gibi alkali sıvılar ile toksinlerden arındırın. Sıkılmış meyve ve sebze sularına ek olarak bol miktarda yeşil sebze yiyerek arındırma çalışmanızı destekleyin. Düşük yağ oranlı, bol lifli sağlıklı ve doğal yiyecekler açısından zengin bir diyet ile beslenme düzeninizi iyileştirerek daha sağlıklı olabilirsiniz. Sitemizden örnek detoks programlarına ulaşabilirsiniz.

3. Diyetler Hakkında Bildiklerinizi Unutun

Birçok kişi yaptığı diyetin neden bir işe yaramadığını anlayamaz. Diyet tabağı sebzelerle doldurup, olabildiğince az yemek olarak algılanır. Uzun vadede birçok diyet başarısızlıkla ve istenmeyen kilolar olarak sonuçlanır. Ve tam bir hayal kırıklığı hissedilir. Tüm hayatınız boyunca beslenme şekliniz aynı ise, vücudunuz için yapabileceğiniz en kötü şey beslenme düzeninizi tamamen değiştirmektir. Bu vücudun tamamen düzensiz olmasına neden olarak tutarlı bir sonuç vermez. Ve hüsranla sonuçlanır.

Düzenli olarak yağlı ve sağlıksız yiyeceklerle besleniyorsanız, bir kaç öğünde sağlıklı yağ asitleri ve gerekli proteinler içeren yiyecekler tüketin. Vücudunuz zamanla sağlıksız yiyeceklere karşı olan isteğini kaybedecek ve kolayca yağlı bir pizzaya hayır diyebileceksiniz.

4. Uykuya Önem Verin

Aslında çok basit bir yöntem, düzenli ve yeterli uyku ile kilo vermek için gerekli enerjiye ve isteğe sahip olabilirsiniz. Yapılan 24 araştırma, az uyumanın kilo alımına neden olduğunu göstermektedir. 5 saat ve daha az uyuyorsanız, kilo alma olasılığınız %33 daha fazladır.

Uyku için belirli bir süre yoktur fakat uzmanlar her gece en 7-8 saat uyunması gerektiğini belirtmektedir. Uyku vücudun ve aklın diğer gün için bakım süresidir ve de sağlıklı bir hayat için gereklidir. Yetersiz uyku ayrıca karbonhidrat açlığına neden olan hormon ve metabolizma dengesizliklerine yol açabilir. Bu istenmeyen vücut yağınızdan kurtulmaya çalışırken olması gereken en son şeydir.

5. Sıvı Tüketimini Unutmayın

İstekli istekli kilo vermeye çalışırken, en büyük düşmanınız sıvı kalorilerin farkında mısınız? Genelde ne kadar tehlikeli olduklarının farkına varmayız ama meyve suları, gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekler göbek bölgesine yağ olarak geri gelirler. Amerika’da yapılan klinik araştırmalar sonucu küçük bir kola şişesi yani 100 kalori az tüketebilen kişiler katı yiyeceklerden 100 kalori kesen kişilerden daha fazla kilo verebilmektedir.

Basit çabalar ile bu içecekler kolayca su ile değiştirilebilir. Su tüketimi ile değişebilecek bazı şeyler:

  • Kalori tüketiminde azalma
  • Göbek yağlarında azalma
  • Metabolizma hızlandırma
  • Kan dolaşımı düzenlenmesi
  • Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı
  • Göbeği küçültün
  • Metabolizmayı hızlandırın

Suyu sade içmek bir süre sonra zor gelebilir. Bu durumda taze meyve ve baharatlar ile suyunuzu tatlandırabilirsiniz. İnsan vücudunun %50’sinden fazlası sudur ve günlük hayatınızda sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için içebildiğiniz kadar içmeye çalışmalısınız.

6. Bir Gruba Katılın

Zayıflama yolculuğunda tek başınıza olduğunuzu düşünmeyin, her zaman sizinle benzer amaçları olan binlerce kişi bulabilirsiniz. Ayrıca amaçlarınıza ulaşabilmek için birçok program bulabilirsiniz.

Arkadaşınız yakın çevrenizden biri de olabilir. Bu bazen bir arkadaşınız bazen ailenizden biri olabilir. Hedeflerinize ulaşabilmek için aynı amaçlara sahip birinin olması yeterli.

7. Kahvaltı!

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu defalarca kez duymuşsunuzdur. Evet, aynen öyle. Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalısınız. Kahvaltıyı atladığınızda bir öğünlük kaloriyi atlamış olmanızı kâr olarak görebilirsiniz. Aslında uzun süren bir açlıktan sonra vücudunuzun daha fazla yemek ihtiyacı duymasına neden olursunuz. Protein, faydalı yağlar ve karbonhidratlar açısından dengeli bir kahvaltı yapmaya dikkat edin!

8. Teknolojiyi Lehinize Kullanın

Söz konusu kilo vermek olduğunda teknolojinin sizi engellediğini düşünenlerden misiniz? Aslında teknolojiyi kolayca kendi avantajınıza döndürebilirsiniz. Akıllı telefonlar için bulabileceğiniz birçok kilo takip ve fitness uygulaması ile kolayca kilo verebilirsiniz.

Ayrıca kilo verme hedeflerine ulaşan kişilerin bloglarını takip ederek de kolayca kilo vermek için gerekli ipuçlarını toplayabilirsiniz. Kilo vermek için gerekli motivasyona ulaşmak için youtube’a da bakabilirsiniz.

9. Öğünleri Planlayın

Öğünleri planlamak her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Her ne kadar metabolizmayı hızlandırdığı konusunda bir araştırma olmasa da kilo vermek için faydalı olacaktır.

Her 2-3 saatte bir yemek günlük alınan kalori miktarını dengelemek için doğru bir yöntemdir. Öğünlerinizin ölçülerini ayarlama konusunda dikkatli olmalısınız. Yedikleriniz günlük kalori miktarınızı aşmamalıdır. Tam olarak yedikleriniz konusunda emin olamıyorsanız bir uygulama ile kolayca hesap yapabilirsiniz. Böylece tüm gün tok hissedersiniz ve yemek aklınızdaki son şey olur.

Yeni bir sen yaratmak için tüm bu kurallar yeterli olacaktır. Sıkı bir diyete bağlı kalmak zorunda olmadan mutlu ve sağlıklı bir hayat sadece inanmak ve sabretmek ile olabilir!

313 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir