Dayanıklılık Egzersizlerinin 10 Faydası

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarla  dayanıklılık egzersizlerinin ya da diğer adıyla ağırlık veya güçlenme egzersizlerinin kadınlara ve 50 yaş üzeri kadın ve erkeklere olan etkileri çok araştırılmıştır. Fakat dayanıklılık egzersizlerine katılan kadın ve erkek sayısı hala azdır. Bir çok kadın spor salonunda zamanlarını özellikle kardiovasküler egzersizler olarak adlandırılan koşu bandı ve bisiklet gibi aletlerde geçirmektedir.

Her ne sebeple ağırlıklardan uzak duruyor olursanız olun, işte size dayanıklılık egzersizlerini ciddiye almanız için 10 harika sebep.Dayanıklılık Egzersizlerinin Faydaları | Sağlıkansiklopedi.com

1. Fiziksel Güçünüz Artacak

Gücünüzü arttırmanız günlük hayatınızda diğerlerine olan bağlılığınızı azaltacaktır. Ev işleri daha kolay yapabilirsiniz. Çocuklarınızı ya da torunlarını kucağınıza alırken, marketten aldıklarınızı taşırken ya da çamaşırları yıkarken artık zorlanmazsınız. Günlük işlerinizi ve egzersiz hareketlerinizi yaparken sakatlanma riskinizi azaltabilirsiniz. Aşırı ağır ağırlık çalışması yapmadan da kadınlarda dayanıklılığı %30 – %50 oranında arttırmak mümkündür. Araştırmalar ayrıca yüzde olan bakıldığında kadınların ve erkeklerin aynı oranda dayanıklılık arttırdığını belirtmektedir.

2. Vücut Yağlarından Kurtulacaksınız

2 ay boyunca haftada 2-3 kez dayanıklılık egzersizi yapan bir kadının herhangi bir diyet ve egzersiz değişikliği yapmadan 1 kilo kas alıp 2 kilo vücut yağından kurtulması mümkündür. Kaslarınız arttıkça metabolizmanız hızlanır ve daha fazla yağ yakarsınız. Kas kütlenize eklediğiniz her kilo için vücudunuz her gün 80 ila 100 kilo daha fazla yakar.

3. Kilo Almadan Güçleneceksiniz

Erkeklerin aksine kadınlar dayanıklılık egzersizleri ile kilo almazlar ve geniş bir vücuda sahip olmazlar. Erkeklerde kadınlardan 10  ila 30 kat daha fazla testesteron buklunur bu durum kasların büyümesine yol açar. Kadınların dayanıklılığı artarken daha fit ve daha şekilli bir vücuda sahip olurlar.

4. Kemik Hastalıkları Riski Azalır

Dayanıklık egzersizlerin 6 ayda omurga da mineral yoğunluğun %30 oranında artmasına yardımcı olabilir. Yeterli kalsiyum alımı ile bu durum kadınların kemik erimesi karşı savaşında en iyi savunmaya sahip olması için etkilidir.

5. Performas Artışı Sağlar

Atletik ihtiyaçlarınıza uygun olarka hazırlanan dayanıklık programı ile atletik yeteneklerinizde artış ve sakatlanma riskinizde azalma görülebilir. Golf oynayanlar topa vuruş güçlerinde gözle görülür bir artış görülebilir. Bisiklete binenler daha uzun süre bisiklete binmelerine rağmen daha az yorulurlar ve kayak yapanlar sakatlanma risklerini azaltarak daha zor hareketler yapabilirler.

6. Sakatlanma, Sırt Ağrısı ve Eklem İltihabu Riski Azalır

Dayanıklılık egzersizleri sadece güçlü kaslar için değil aynı zamanda daha güçlü doku bağlantıları ve artmış eklen hareketleri için de önemlidir. Bu egzersizler eklemler için güçlendirme için etkilidir ve sakatlanmaları önlemeye yardımcıdır. 12 yıl süreli araştırma sırt kaslarının güçlendirilmesinin sırt ağrılarının ortadan kaldırılmasında de mevcut ağrıların azaltılmasında %80’e varan başarı oranı göstermiştir. Dayanıklılık egzersizleri ayrıca kemik erimesine bağlı ortaya çıkabilen eklen iltihaplarının azaltılması ve eklemlerin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

7. Kalp Hastalıkları Riski Azalır

Dayanıklılık egzersizleri kalp sağlığınızı bir çok yoldan iyileştirmenize yardımcı olur. Kötü kolesterolü azaltır, iyi kolesterolü arttırır ve kan basıncının arttırılmasına yardımcı olur. Kardiovasküler egzersizlerle birlikte yapıldığında yararlardan en fazla şekilde faydalanılabilir.

8. Diyabet Riski Azalır

Dayanıklılık egzersizleri vücudun şekeri kullanma şeklini iyileştirerek diyabet oluşum riskini azaltır. Tip 2 diyabet erkekler ve kadınlar arasında giderek artmaktadır. Ağırlıkla yapacağınız egzersizler ile 4 ayda vücudun glukoz kullanımını %23’e varan oradan arttırabilirsiniz.

9. Yararlarını Görmek için Asla Geç Değildir

Yeterli ağırlık egzersizinden uzak bir hayat yaşarak 20li yaşlarından ortalarından itibaren kas kütlesinde, güç ve kuvvetinizde ve kemik kalitesinde azalma görülür. Bu azalma 70 yaşına kadar her yıl %2 oranında devam eder ve bu durum geri döndürülmez bir durumdur. 70 yaş üzeri kadın ve erkekler ağırlık egzersizleri ile dayananıklıklarını arttırabilir ve güç artışı her yaşta mümkündür. Özellikle yeni bir programa başlandığında bir uzmanın yaşlı kişilerle birlikte egzersizlere yardım ve kontrol etmesi gereklidir.

10. Stresi Azaltır

Harvard üniversitesi’nde yapılan 10 haftalık dayanıklılık eğitiminde klinik depresyon belirtileri başarılı bir şekilde azaltılmıştır. Ağırlık egzersizleri yapan kadın ve erkeklerin kendilerinden daha emin oldukları ve kendilerin dah fazla güvendikleri program sonunda görülmüştür.

Yorumlarınızı bekliyoruz!

11 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir