Buz Diyeti Gerçekten Kilo Vermek için Etkili Mi?

Buz Diyeti Nedir?

Buz diyeti; vücudun buzları eritmek için daha fazla enerji kullanması teorisi üzerine oluşturulmuş, buz tüketilmesidir. Aynı düşünceyle bazı diyetlerde daha fazla kalori yakmak için bolca buzlu su içilmesi tavsiye edilir. Bu doğru bir yaklaşım mı, açıklamaya çalışalım.

Birçok kanalda ve haber sitesinde görmüş ya da duymuş olabileceğiniz buz diyeti hakkında birçok şey söylenmiştir. Fakat buz diyeti hakkında sadece güzel şeyler söylenmiş ve buz diyetinin bir maliyeti olmadığı için en iyi diyet olduğu belirtilmiştir. 30 gram buz tüketerek yaklaşık 3.317 kilogram kalori harcamanız mümkün.

Buz Diyeti Gerçekten Kilo Vermek için Etkili Mi?İşte artık yarım kilo yağdan kurtulmak için yaklaşık 3500 kilogram kalori yakmanız gerektiğini biliyorsunuz. İşte bu hesaba göre günlük 0.5-1 kg fazlalıktan kurtulabilmek için harika buz diyetini deneyebilirsiniz ve yaklaşık 1 ayda istediğiniz kiloya ulaşırsınız. Kulağa çok güzel geliyor değil mi?

Buz Diyeti İşe Yaramaz!

Buz diyetiyle ilgili en büyük sorun kilo verirken ve yiyeceklerden bahsederken gram kalori yerine kilogram kaloriden bahsediliyor olmasıdır. Bu hesaba göre 1000 gram kalori 1 kg kalori olacaktır.

Bu bilgiyi öğrendikten sonra aslında 1 kilogram buz küpleri tüketilerek sadece 117 kalori yakılacağını bulabiliriz. Bu hesaba göre 3500 kilogram kalori ile yarım kilo yağdan kurtulabileceğinizi düşünerek, yarım kilo yağdan kurtulmak için 30 kg buz tüketilmesi gerekir.

Bu hesaba uyarak buz diyetini uygulamaya devam ettiyseniz ve günde yarım kilo buz tükettiyseniz yaklaşık 9 haftada yarım kilo verebilirsiniz. Kısaca buz diyeti o kadar da etkili bir diyet programı değildir ve istediğiniz kilo verme hedeflerine bu diyetle ulaşamazsınız.

Ayrıca biyolojik, farklı sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Biyokimyasal metabolik etkiler sonucu olarak, termal enerji işlemde yer alabilir ve bu durum eneri depolarından kalori harcanmamasına neden olabilir.

Buz diyetini denediyseniz ya da denemeyi düşünüyorsanız yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz!

25 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir