Ayak Bakımı Ve Sorunları Giderme

Ayak Bakımı Ve Sorunları Giderme

Ayak insan vücudunun sinir damarlarının hepsinin dolaştığı merkezlerden birisidir. Bütün vücudu taşımaktadır. Küçük bir organ olmasına rağmen bütün vücudun ağırlığını taşıyabilecek kaslara sahiptir. Ayak bakımı ve sağlığı çok önemlidir. Sorunlu bir ayak yapısı bütün vücuda yansımaktadır. Sorunlu bir ayakta bütün vücut kasları gerilir ve huzursuzluk bütün sinir damarlarını gererek kişiyi rahatsız eder.

Ayak bakımında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu noktalardan en önemlisi kişinin ilk önce ayak yapısını tanımasıdır. Ayak yapısını tanımamak ona doğru ayakkabıyı giydirmez. Şöyle de denilebilinir. Doğru ayakkabı seçimi ayak bakımında en önemli noktalardan birisidir. Ayak sorunlarının başlangıç noktasıdır. Her ayakkabı her ayağa olmaz. Aynı zamanda kalitesiz ayakkabı giymek de yapılan yanlışlardan birisidir.

Birçok ayak yapısı vardır. Ayakkabı şık olabilir ama ayak yapısına uymadığı halde giyildiği zaman beraberinde birçok ayak sorunu getirir. Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek hususlar şöyle sıralabilinir.

  • Doğru ayakkabı giyinmek.
  • Topuklu veya düztabanlı ayakkabıları uzun süre giymemek.
  • Ayağı terleten, koku yapan ayakkabıları giymemek.
  • Uzun süre ayakları ayakkabı içinde tutmamak.
  • Ayakkabı içine sıkılan rahatlatıcı parfüm ve ayağa sürülen kremlerin kalitesine dikkat etmek.
  • Doğru çorap giyinmek yani pamuklu çorapları tercih etmek.

Yukarıdaki maddelerin dışında ayaklara uygun bakımı yapmak da önemli etkenlerden bir tanesidir. Nasırlı ayak bakımı, topukta ölü deriyi temizleme, batık tırnak, pedikür yaptırma dikkat edilmesi gereken ayak bakımlarından bir tanesidir. Sağlıklı yumuşak bir ayak sahibi olmak için önce yorgun olan ayakları dinlendirmek gerekir. Sonra ayakları bir leğenin içine biraz tuz, biraz lavanta, biraz papatya koymak hem ayakları dinlendirecektir hem de yorgunluğu alacaktır. Topuk temizliğinde mümkünse her banyo sonrası yumuşayan ölü deriden arındırılması gerekir. Nasırlaşmış ayağın nasırdan kurtulması için uzman kişilerden yardım alınması doğru olacaktır. Pedikür yaptırırken kullanılan malzemeye dikkat edilmesi gerekir. Tırnak keserken tırnağın şekline göre değil düz bir şekilde kesmek daha doğru bir yöntemdir.

Bunların haricinde evde yapılabilinecek ayak bakımı aşağıda izlenerek de yapılabilinir.

Ayakları haftada bir veya iki defa şu şekilde bakım yaparak rahatlatılabilinir. Bir leğenin içine ayağı yakmayacak sıcaklıkta su konulmalı ve içerisine bir avuçtan biraz fazla kaya tuzu konulmalıdır. İsteğe göre içerisine lavanta çiçekleri de konulabilinir. Ayaklar suyun içerisinde yarım saat bekledikten sonra topuk taşıyla ölü deriden arındırılmalıdır. Sonra ayağı daha soğuk suyun içinde 10-15 dakika bekletilmelidir. Daha sonra lavanta yağı veya atkestanesi içerikli yağlarla ayağa masaj yapılabilinir. Varsa günlük bakımlarda kaliteli ayak spreyleri de kullanılabilinir.

Ayak bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de terleyen ayakların sık sık havalandırılması gerektiği kuru ayakların da nemli tutulmasıdır.

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir