Abur cuburların zararları

Abur Cuburun Zararları Nelerdir ?

Kansere yakalanma riskini arttırıyor ! Kızartma şeklinde yapılmış abur cuburlar, kanser yapıcı nitröz bileşiklerinin artmasına neden olabilmekte ve içerdiği koruyucu, boya maddeleri kanser riskini daha da arttırmaktadır.

Obeziteye neden olmakta ! Yukarıda bahsettiğimiz gibi yüksek oranda şeker içermesi, yağ içermesi, posadan yoksun oluşu sık tüketen kişilerde aşırı kilo alımına ve obeziteye neden olmaktadır.
Katkı maddeleri kalp hastalıklarını tetikliyor ! Trans ve doymuş yağ içermesi obezite yanı sıra kalp hastalıklarına da neden olmaktadır. Kızartma işlemiyle yapılması kansere de neden olmaktadır. Aşırı tuz ve şeker içerdiği için hipertansiyon ve diyabet hastalığına yakalanmanıza sebep olabilir. Katkı maddelerinden dolayı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar da görülebilir.
Abur cuburları ne kadar tükettiğiniz çok önemli ! Abur cuburlar tüketim halindeyken size mutluluk verse de ömür boyu kalıcı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu açıdan tüketim sıklığına dikkat etmeli ve gözden geçirmelisiniz. Abur cubur tüketimini en aza indirip sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekmektedir.

Abur cubur tüketiminin asıl zararı ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. İngiltere’de Manchester Üniversitesi beslenme uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda kemikleri sağlamlaştıran magnezyum ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlayan selenyumdan uzak kalan çocukların bünyesi, ilerleyen yıllarda kanser de dahil pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır..

0 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir