5 Kilo Vermek İçin 10 Harika İpucu

Nasıl 5 Kilo Verebilirsiniz?

Kilo verme yolculuğunda tutarlı, istekli ve gerçekten hedeflerinize uygun hareket etmelisiniz. Birçok kişinin şikâyetçi olduğu şey, hedeflerine ulaşmak için kalan son 5 kilodan bir türlü kurtulamadıklarıdır. Siz de aynı dertten muzdaripseniz ve uzmanların uyarısını dinlemek isterseniz okumaya devam edin!

Sadece Kalori Azaltmayın Protein Tüketimini Arttırın

5 Kilo Vermek İçin 10 Harika İpucu

Verdiğiniz kilolara rağmen vücudunuzun son 5 kiloyu verirken zorlandığını ya da istediğiniz gibi sıkı bir görüntüye sahip olmadığını düşünüyorsanız, aslında çok fazla kalori hesabı yapıp yeterince protein almadığınızı söyleyebiliriz. Yüksek kaliteli protein alımı; vücudun metabolizma hızının, yani yiyecekleri sindirim süresinin artmasına yardımcı olur. Sebebi ise vücut proteinleri sindirebilmek için daha fazla kalori harcar. Yeterli miktarda protein tüketmeniz fazla kalorilerden kurtulmanıza ve kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Yeterli miktarda protein almadığınızda ve düşük kalorili bir diyet uyguladığınızda bir süre sonra kas kütlenizde azalma görebilirsiniz.

Ağırlık Çalışın

Tüm spor ve sağlık uzmanları, daha fazla kalori yakmak ve sıkı bir vücuda sahip olmak için korkmadan ağırlık kaldırmanız gerektiğini belirtir. Diyet öncesine göre daha ağır çalışmanız vücudunuza değişim sinyalleri gönderir ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ayrıca ağırlık çalışmanız, aşırı ağır bir çalışma programı kullanmayacağınız için, vücudunuzun, ağırlıkların etkisiyle genişlemesine izin vermez. Ağırlık çalışmak vücudun hormon seviyelerinin artmasına ve böylece ağırlık çalıştıktan 24 saat sonra doğal olarak daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur. Tüm bunlar sizi spor salonuna götürmek için yeterli değilse, hazırlamanın yollarını aramalısınız!

Stres Yönetimi Önemli

Sağlıklı kilo yönetimi yani sizin için zararlı kilolardan kurtulmaya çalışıyorsanız stres bu hedeflerinizi olumsuz etkileyebilir. Çok fazla stresli olduğunuzda vücudunuz stres hormonu olan kortizol salgılar ve böylece vücudun doğal hormon dengesi bozulur. İşte bu hormon dengesizliği vücudun daha az yağ yakmasına neden olarak hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırır. Her stres zararlı değildir. Fakat stresle birlikte stres kan şekerinin kontrol edilememesi, aşırı kafein alımı, aşırı egzersiz ve kötü sindirim sistemine neden olabilir. Stres seviyenizi azaltırsanız ya da stresli olmanıza neden olan şeylerden uzak durursanız kolayca hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Spor Salonunda Eğitmenle Çalışın

Uzun süredir Spor salonuna gitmenize rağmen istediğiniz sonuçları hala göremiyorsanız aslında bir uzmandan yardım almalısınız. Evet, bu durum parasal olarak sizi mutlu etmeyebilir fakat bir eğitmenle çalışmanız, aslında neden kilo veremediğinizi ve bu durumu nasıl değiştirebileceğiniz hakkında size tavsiyelerde bulunabilir. Spor eğitmeni ile yapacağınız birkaç ders bile kolayca farklılıkları görebilmenize yardımcı olur. Böylece kolayca hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Yağ Tüketimini Arttırın

Kilo vermek isteyenler nedense yağdan olabildiğince uzak durmaya çalışıyor. Fakat sağlıklı yağlar ile vücudunuzdan istenmeyen kiloları kolayca atabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, fındık yağı ya da ceviz yağı gibi sağlıklı doğal ürünlerden elde edilen yağları tüketebilir ya da otla beslenen ve tamamen doğal yetiştirilen hayvanlardan elde edilen yağları tercih edebilirsiniz. Sağlıklı yağları özellikle avokado, zeytin yağı, somon ve kuruyemiş tüketerek alabilirsiniz. Ayrıca bu yiyeceklerde bulunan sağlıklı yağ asidi omega-3 ile vücut iltihaplanmalarına karşı da savaşabilirsiniz.

Egzersizlerinizi Değiştirin

Egzersiz yaparken ara ara değişiklikler yapmanız birçok nedenle önemlidir. Sadece vücudunuzun alıştığının dışında bir şeyler yapması için değil, aynı zamanda daha normalin dışına çıkıp daha fazla kalori yakmanız için de önemlidir. Bir süre sonra aynı egzersizler vücudunuzun gelişmesi ve yağ yakımı için etkisiz hale gelir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında değişiklikler yapmalı ve etkilerin devam etmesini sağlamalısınız. Koşuyorsanız program sürenizi değiştirmeden sadece koşmak yerine yürümeyi ve koşmayı birlikte yapabilirsiniz. Koşmak ve yürümek vücudunuz alıştığı düzenden çıkmasına ve daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Beslenme düzeninizi daha sağlıklı hale getirmek, kilo verme yolculuğunuz için önemlidir. Fakat hala listeden çıkarılmayan işlenmiş gıdaların da bir an önce gitmesi gerekir. Sağlıklı yaşam, yani sağlıklı beslenme ile ancak istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Bir sonraki market alışverişinizde etiketleri okumaya çalışın. Aldığınız ürünlerin etiketlerinde yer alan kimyasalları gördüğünüzde şaşıracaksınız. Etiket okumayı mutfağınızda bir şeyler pişirmek gibi düşünün ve kimyasal ya da ek maddeler varsa bunları almamaya çalışın.

Daha Fazla Su İçin

Yemeklerden önce su içmeniz daha az yemenize ve karnınızın şişmesine neden olabilir. Fakat gün boyu yeteri kadar sıvı ile dolu bir vücut daha fazla kalori yakan bir vücut demektir. Yapılan bir araştırma günde 8 ile 12 bardak arası su içen kişilerin günde sadece 4 bardak su içen kişilere göre daha fazla kalori yaktığını ortaya koymuştur. Yanınızda sürekli bir su matarası taşıyın ve suyunuz azaldığında mutlaka doldurmayı alışkanlık haline getirin. Bu sadece yeterli su tüketimi ile kilo vermenize değil aynı zamanda yıl boyu daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

Yeterince Uyuyor Musun?

Yeterince uyumuyor olmanız duygusal durumunuzun bozulmasına ve vücudunuzun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre;  yetersiz uyku, kişilerin farkına varmadan günlük fazladan 549 kalori almasına neden olabilir. Vücut ihtiyaç duyduğu kadar süre dinlenemediğinde, metabolizma hızı düşer ve günlük %20 daha az kalori yakar.

Destek Takımı Kur!

Kilo verme yolculuğunda tek başına olmak, birçok kişinin kolayca çizgi dışına çıkmasına neden olmaktadır. İşte böyle durumları ortadan kaldırmak için sizinle benzer hedeflere ya da benzer isteklere sahip kişilerle birlikte çalışmalısınız. Gittiğiniz spor salonunda kilo vermeye çalışan ve sizinle aynı saatlerde çalışan kişilerle birlikte çalışmayı teklif edebilirsiniz. Böylece birbirinize destek olabilirsiniz.

Kilo vermek aslında o kadar da zor olmayan fakat belirli kurallara göre hareket etmenizin gerekli olduğu bir süreçtir. Yorumlarınızı bekliyoruz!

165 Paylaşımlar

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir