wordpress
Kategori Sağlık Rehberi - Ender Ahmet Tarih: Cumartesi, Ekim 8th, 2011 0 Yorum

Tansiyonu yükselten yiyecekler

TANSİYON
Tıpta kanın damar çeperlerine yaptığı basınca denir. Tansiyon düşük ve yüksel olmak üzere iki şekilde belirlenir. Düşük tansiyona ‘hipotansiyon’ yüksek tansiyona ise ‘hipertansiyon’ diye adlandırılır.

Toplumda genellikle yüksek tansiyon daha fazla görülür. Tansiyon yüksekliği çok defa belirli bir rahatsızlık vermez. Ancak çok yüksek tansiyonda baş dönmesi ve ağrısı, kulak uğuldamaları görme bozuklukları hissedilir.

Her yaşta tansiyon değerleri farklıdır. Örneğin:

Normal tansiyon değerleri:

l – 6 yaşlarında = 9
6-12 yaşlarında = 11
12-20 yaşlarında = 12
20-30 yaşlarında = 12, 5
30-40 yaşlarında = 13
40-50 yaşlarında = 13, 5
50-60 yaşlarında = 14
60-70 yaşlarında = 15

Bu rakamların üstüne çıkan durumlarda tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) sözkonusudur. Tansiyonu yükselten çeşitli etkenler vardır. Kalp veya böbrek hastalıkları, iç salgı bezlerindeki düzensizlikler, sinir sistemi bozuklukları başlıca etkenler arasındadır. Gelip geçici bir tansiyon yüksekliğini sinir bozukluklarına bağlamak mümkündür. Ancak devamlı tansiyon yüksekliklerinde bunun sebebini araştırmak ve bu sebebi ortadan kaldırıcı tedavi yollarına başvurmak gerekir.

Tansiyonu yüksek olanların sakin bir hayat sürmeleri yorucu çalışmalardan kaçınmaları ve gıdalarına çok dikkat etmeleri gerekir. Örneğin, et balık ve tuzlu yiyecekleri azaltmaları şarttır. Tansiyon düşürücü çeşitli ilaçlar vardır. Ancak bunların bir doktor kontrolunda kullanılması gerekir.

Tansiyon yüksekliği gibi, tansiyon düşüklüğüne sebep olan etkenlerde çeşitlidir. Bunların en çok rastlananları ciddi kalp ve böbreküstü muhafazası hastalıkları başlıca etkenlerdendir. Bunun yanısıra ruhi depresyonlar,sinir bozuklukları, yorgunluk da tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

Tansiyonu düşük olanlarda ise bitkinlik, yorgunluk duyarlar, gözleri kararır, baş dönmesi gibi belirtiler gösteri.

Tansiyon aletleri ile tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Her yaşta rahatsızlıklara yol açabilir. Bazı kişilerde ise tansiyo çoğunlukla düşüktür.

Etiketler:

Yorum Yap