wordpress
Kategori Sağlık Rehberi - Ender Ahmet Tarih: Perşembe, Temmuz 26th, 2012 5 Yorum

Sinir İltihabı (Nevrit)

Sinir İltihabı – Nevrit

Nevrit, periferik sinirlerin hastalanmış olduğunu ifade eden genel bir terimdir. Yalnız bir sinirle ilişkili olabilir veya yaygın bir halde bulunabilir. Aslında, nevrit yerinde kullanılmakta olan bir terim değildir; çünkü sinir hastalıklarının ancak pek azı iltihaplanmadan ileri gelmektedir. Modern tıpta sinir hastalıkları “nöropati” olarak adlandırılmaktadır.

Sinir İltihabı Nedenleri:

> Tek bir sinirin zedelenmesine neden olan bir kaza.
> Gerekli bir şekilde iyileşmemekte olan kemikte bir kırık, kalmış olabilen kemik artıkları veya büyümekte olan ve sinire baskı yapan bir tümör.
> Belkemiğinden çıkarken sinirin üzerinde toplanan bir baskı, arterit te veya kopmuş olan bir diskte (fıtık) olabileceği gibi.
> Birçok yaygın tip nevrit olabilir. Bu durum bir yetersizlik hastalığı ile ilişkili olabilir. Örneğin beriberi hastalığında olduğu gibi vitamin yetersizliği. Ayrıca kronik alkolizm ve ilerlemiş şeker hastalıklarında da görülebilmektedir. Birçok toksik etkenler, (kurşun gibi), periferik sinirlere etkili olabilir ve nevritin gelişmesine yol açar. Bunların dışında da vücutta meydana gelebilecek çeşitli genel enfeksiyonlar periferik sinirleri etkileyebilir.

Sinir İltihabı Belirtileri:

> İğne batıyormuş gibi karıncalanma, ellerde ve ayaklarda veya ilişkili sinirin hizmet ettiği bölgede uyuşukluk hissi.
> Adale zafiyeti ve ilişkili olan alanda adalelerin Harap olmaya yol açılması.
> İlişkili sinirlerin hizmet ettiği bölgede eksik veya azalmış adale refleksleri.
> İlişkili alanda hissetme duyusunun azalması.
> Ağrı. Fakat bütün nevritlerde ağrı olmaz.

Sinir İltihabı hakkında sormak istediklerinizi konu altındaki yorum alanından zayiflama okurlarına yazabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar: 5 Yorum

 1. Aygun diyor ki:

  ben azeriyim,umarim beni anlarsiniz..benim sol ayagimda 2 aydir ki,uyushma var ve gecmiyor.ayagimi normal atamiyorum..bende bu hal ayakkabimdan sonra oldugunu dushunuyorum,sizce sinirlerim zede almishmi?gecermi doktor muayinesi ve mualicesinden sonra ??

 2. Administrator diyor ki:

  @aygun sinir zedelenmeleri/kopmaları ciddi problemler yaratır. Rahatsızlığınız ile ilgili mutlaka bir hekime görünmelisiniz…

 3. Aygun diyor ki:

  cok tewekkur ederim,ben bir nevrepatoloqa gorundum,o bana ameliyyat olunucagini soyledi,yani ameliyyat acilmi??ama bir ortoped cerraha gorundum,o sadece bana ameliyyatin gereksiz oldugunu soyledi,sadece sinir acici ilac ve iyneler,ve daha sonrasinda fizioterapiyle gecer dedi,sizce bununla ayagimdaki uyushuklugu ve dushmeni aradan goturmek olurmu??

 4. Aygun diyor ki:

  sinir hastaliklari zayiflama ve hafize zayifligi yarata bilirmi?

 5. İlkay diyor ki:

  Merhaba ben ilkay.ms hastasıyım 1,5 sene önce üzüntüden atak geçirdim.Kortizon 1sene aldım ama ayağımdaki yanma geçmedi.Lyrıca kullanıyorum ama geçmedi ne yapabilirim saygılarımla

Yorum Yap