wordpress
Kategori Hemoroid, Sağlık Rehberi - Ender Ahmet Tarih: Cumartesi, Mayıs 5th, 2012 1 Yorum

Hemoroid (Basur) Ameliyatı

Halk arasında basur ameliyatı olarak da bilinen hemoroid ameliyatı en basit ameliyatlardan biridir. Kapalı ve açık olmak üzere ikiye ayrılır. En çok bilinen türü basurun operasyonla alınmasıdır. Bir diğer yöntemde stepler adı verilen aletle yapılmaktadır. Basurlu bölge steplerın içine alınır. Stepler kendi başına bu bölgeyi keser ve dikimini yapar. Lazerle de hemoroid ameliyatı yapılabilir ve lazer tekniğiyle yapılan ameliyat daha kolay iyileşecektir. Ayrıca başka bir yöntemle de ultrasonla bölgeye girilir ve problemli ana damarlar bulunur. Bu damarlar bağlanarak tedavi edilir.

Ameliyattan sonraki günlerde hijyene çok dikkat edilmeli. Tuvalet ihtiyacı yumuşak bir şekilde giderilmeli. Fazla ayakta durmaktan kaçınılmalı ve yaraya iyi bakılmalı.

Ameliyattan sonra basur tekrar edebilir. Basur sorununu tekrar yaşamamak için bağırsaklarınızı çalıştıran yiyecekler tüketmeli, kabız kalmamaya dikkat etmelisiniz. Beslenme tarzınızı düzenlemelisiniz. Bol bol su tüketin ve posalı gıdaları tercih edin.

Etiketler:

Yorumlar: 1 Yorum

  1. [...] 4. dereceden sonra birçok hemoroid hastasının ameliyat ile tedavisi yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı ile ilgili bilgiye buradan [...]

Yorum Yap