wordpress
Kategori Sağlık Rehberi - Ender Ahmet Tarih: Cumartesi, Ekim 1st, 2011 5 Yorum

Dil üzerindeki sarı tabaka (Pas lekesi)

Dil üzerindeki sarı tabaka, diğer bir deyişle pas lekesi gibi görünüm birçok hastalığın sebebi olabilir. Dil üzerinde bu ve benzeri bir tabaka/leke görüldüğünde mutlaka bir uzman hekime görünmek gereklidir.

Dil, kas tabakasından oluşur ve üzeri bir mukoza ile kapalıdır. Dil üzerinde kabarcıklar (papilla) bulunur ve bu papillalar besinlerdeki tatlı tuzlu ve ekşi gibi duyuları almamızı sağlar. Dil üzerindeki mukoza sürekli yenilenir.Şayet kişi sürekli besini sıvı olarak alırsa veya fazla çiğnemeden yutarsa ölü hücreler, yemek artıkalrı ve mikro organizmalardan dil üzerinde pas gibi beyaz bir tabaka oluşur.Sert ve katı besinler ise dili üzerinini temizler ve bir ilaç gibidir.Dil üzerindeki beyazımsı tabaka ağız mantarı olabilir.Ateşli bir enfeksiyon, gastrit veya sifilis gibi bir hastalığın dilde yansıması olabilir.Dil iltihaplanması ise kaygan, kırmızı ve dilde yanma gibi bir acı ile kendini gösterir, yani dil iltihapalanması farklıdır.Çok nadiren aşırı alkol, sigara ve başka kanserojen madde kullananların dilinde kötü huylu urlar olabilir.

İbrahim GÖKÇEK’in dil üzerindeki lekeler üzerine birçok açıklamasını internetten bulabilirsiniz.

İbrahim Bey’in Dil üzerindeki lekelerden yola çıkarak belirttiği hastalıklardan birini açıklayacak olursak: Beyaz dilpası genelikle gastrit, enteririt, kolit, gartoenterit gibi mide ve bağırsak enfeksiyonuna işarettir. Mide ve bağırsaklarda çok yoğun bakteri ve mantar olduğunu gösterir.

Bu ve benzeri birçok dil üzerindeki renk değişimleri farklı hastalıkları işaret etmektedir. Tabi bu konuda kesin tanıyı uzman hekimlere göründükten sonra belirleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar: 5 Yorum

 1. ali dokumacı diyor ki:

  hocam benim dilimin üstü sarardı ve biraz sızlıyo acaba nedendir

 2. [...] iltihaplanmalar yok edilmeli doktor tavsiyesinde antibiyotik tedavisi uygulanmalı. – Dil üzerindeki sarı tabaka temizlenmeli. – Yeterli miktarda su tüketilmeli, – Özellikle ağız kokusu olan tedavisi gören [...]

 3. […] üzerindeki pas lekesine benzeyen sarı tabaka hakkında merak ettiklerinize buradan […]

 4. omer ozcan diyor ki:

  doktor bey ben sgara ictigimde dilin sarariyor hergun dil fircalanirmi bende biktin holandada kultur yaptirdin kanda ilraralda bagsaklarda iyi mideye intaap vardi ilac kullandim ama ikiseneonce turkiyedede ciyerlerim su toplamisti hastanede ineyle belimden sucektiler holandada ev dokturu intap kurutucu verdi ben onunu kuldandim iki hafta o hap bana cok agirgemisti ondan sora benim dilimi farkina vardim iki senedir hergun dil fircaliyorum

 5. serhat diyor ki:

  hocam dilimin üstünde sarı tabaka var ağız kokusu yapıyo bunun sebebi ne olabilir

Yorum Yap